Sosyal Medya

Bilim Teknoloji

Fukuşima'da bir sızıntı daha

Japonya’daki Fukuşima Nükleer Santrali’nde yaklaşık 100 tonluk radyoaktif su sızıntısı olduğu belirlendi. Sızan suyun, okyanusa karışmadığı açıklandı.Santrali işleten Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO), kazanın yeraltı soğutma havuzlarında bulunan bir vananın yanlışlıkla açık bırakılması sonucu gerçekleştiğini açıkladı.

TEPCO Sözcüsü Masayuki Ono, olay anında radyoaktif suyun zaten dolu olan başka bir havuza boşaltıldığını söyledi. Ono, "Sızan su ile radyoaktif madde bulaşan toprağın temizlenmesi için çalışmalar devam ediyor. Halkımızı böyle bir sızıntı haberi ile yeniden endişelendirdiğimiz için özür diliyoruz" dedi.

TEPCO Sözcüsü ayrıca litresinde 230 milyon radyoaktif element tespit edilen radyoaktif suyun okyanusa dökülmediğini söyledi.

İlk sızıntı değil

11 Mart 2011 tarihinde Japonya’da meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan dev tsunami, Fukuşima santralinde radyasyon sızıntısına yol açmıştı.

Rusya’daki Çernobil patlamasından sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer kazası olan sızıntı sonrası bölgede yaşayan 160 bin kişi tahliye edilmişti.

Santralde Ağustos 2013’te 300 ton  radyoaktif  su sızmış ve alarm seviyesi 1'den 3’e yükseltilmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.