Sosyal Medya

Bilim Teknoloji

XStat ile anında tedavi

Bilim insanları, sayısız askerin hayatını kurtarabilecek bir keşfe imza attı. XStat adı verilen şırınga, ölümcül bir mermi yarasını sadece birkaç saniye içinde kapatabiliyor.ABD'li bir firma, savaş alanlarında anında müdahale gereken askerlerin hayatını kurtaracak önemli bir keşfe imza attı. XStat adı verilen ve bilimsel olarak geliştirilmiş sünger içeren şırınga, ölümcül kurşun yaralarına uygulanan geleneksel ve riskli geçici müdahalelerin hepsini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Oregon merkezli RevMedx firmasının geliştirdiği XStat, ilk olarak köpükle yaptıkları denemenin ardından domuzlar üzerinde bulaşık süngerlerini denedi. Domuzların yaralarını laboratuvar ortamında geliştirilen süngerle doldurarak başarılı bir şekilde kapatan RevMedx, ABD ordusundan 5 milyon dolarlık bir anlaşma yapmayı da başardı.

Şirket, aldığı bütçeyle XStat için kullandığı malzemeyi geliştirerek, ağaç lifini karidesten alınan pıhtılaştırıcı maddeyle kapladı. Elde edilen yara kapatıcı malzeme, en son olarak boyutunun 4'te 1'i kadar sıkıştırıldı ve şırıngaya kondu. XStat, mermi yarasına içindeki maddeyi boşalttığında, basınçla genişleyen ve yarayı kaplayan madde pıhtılaştırıcı özelliğiyle kanamayı birkaç saniye içinde durduruyor.

XStat, doktorların tek elle kolaylıkla kullanılabilmesi için Ziba adındaki bir firma tarafından özel olarak tasarlandı. Geliştirilen özel süngerin derin yaralarda hedefe ulaşana kadar kuru ve temiz kalabilmesi için şırınganın uç kısmı oluklu silikon bir tutucu yerleştirildi.

Yaradan çıkarılmaları için sicime geçirilmeleri düşünülen süngerlerin, aynı zamanda iyice temizlenebilmeleri için mavi radyoaktif iplikle işaretlenmeleri düşünülüyor. RevMedx, 100 dolara satılması planlanan şırınganın testleri sona erdikten sonra ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) onayına sunacak.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.