Sosyal Medya

Coğrafyamız

Yermuk'ta yeniden açlık tehlikesi

Birleşmiş Milletler kuşatma altındaki kampta bir haftadan uzun süredir gıda ve sağlık yardımlarının dağıtımına izin verilmediğini, kamptakilerin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) yaptığı açıklamaya göre, Suriye'nin başkenti Şam'da Filistinli mültecilerin kaldığı kampta yardım dağıtımına bugün de izin verilmedi. Açıklamada kamptaki sivillere gıda ve basit tıbbi malzemelerin bir haftadır dağıtılamadığı ve sivillerin hayatının tehlike altında olduğunu vurgulandı.

BM, 18 Ocak'tan bu yana kampta 6 bin 500 paket malzemenin dağıtıldığını belirtti. Ancak, bu paketlerin ortalama olarak bir aileye 10 gün yetebilmesi nedeniyle kamptakilere dağıtılan yardımların tükendiği, özellikle kadın ve çocukların hayatının yetersiz beslenme nedeniyle risk altında olduğu ifade edildi.

İki gün önce kamptan kırk hasta tahliye edilmişti. 

Yermuk mülteci kampı, 1957’de topraklarını terk etmek zorunda kalan Filistinli mülteciler için kurulmuştu. Kamp yarım milyonu bulan nüfusuyla Ortadoğu'nun en büyük kamplarından biri haline geldi, ancak Suriye’deki savaş nedeniyle bu sayı 45 bine indi.

Kamptaki mültecilerden açlık nedeniyle şu anda kadar 100 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.