Sosyal Medya

Coğrafyamız

İsrail'den Filistinli göstericilere müdahele

Batı Şeria’da İsrail yerleşim birimlerini ve İsrail’in inşa ettiği 'Utanç Duvarı'nı protesto eden Filistinli göstericilere İsrail askerleri müdahale etti.Filistinli Halk Direniş Komitesi’nin yaptığı yazılı açıklamaya göre Batı Şeria’daki Kefer, Kadum, Muassıre, Beliyn, Nebi Salih beldelerinde İsrail yerleşim birimleri ve İsrail’in inşa ettiği 'Utanç Duvarı'na karşı gösteriler düzenlendi. Gösterilere İsrail askerleri plastik mermi ve gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

Kefer Kadum’daki müdahelede 15 Filistinli gazdan etkilenirken, Muassıre’de Utanç Duvarı’na yaklaşmak isteyen göstericileri İsrail askerleri dağıttı.

Ramallah şehrinin kuzeyinde bulunan El-Celzun mülteci kampı girişinde de gösteriler düzenlendi. "İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik ihlallerini ve hukuk dışı uygulamalarını" protesto eden göstericilere İsrail askerleri müdahale ederek ateş açtı. Bir kişi ayağından vuruldu.  

İsrail, 'Utanç Duvarı’nın inşasına 2002 yılında binlerce Filistinlinin İsrail'e karşı ayaklandığı İkinci İntifada döneminde başlamıştı. Uluslararası Adalet Divanı, Batı Şeria’yı çevreleyen ve İsrail'in 'Güvenlik Duvarı' olarak adlandırdığı duvarın uluslararası hukuka aykırı olduğu sonucuna varmış ve yıkılması gerektiğini bildirmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.