Sosyal Medya

Yaşam

Bakanlık bebek ölümüne müdahil olacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Van'da hastaneye yetiştirilemeyen bir buçuk yaşındaki Muharrem Taş'ın ölümüyle ilgili açılacak kamu davasına müdahil olmak istedi.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, müdahillik talebini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletti. Soruşturma sonucunun da bakanlığın hukuk müşavirliğine iletilmesini talep etti.

Bakanlık dilekçesinde, çocukların ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini sağlamak, ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesini koordine etmek, çocuklara yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek gibi çalışmaların bakanlığın görevleri arasında olduğu ifade edildi.

Dilekçede Muharrem Taş'ın rahatsızlığından haberdar olan, gerekli yardım ve müdahaleyi zamanında yapmayarak çocuğun ölmesine neden olan yetkililer olup olmadığının soruşturulduğunu haberlerden öğrendikleri belirtildi.

Baro da müdahil olacak

Olayla ilgili tanık ve şikayetçilerin ifadelerini alarak soruşturmayı sürdüren başsavcılık, ölümde ihmali olduğu iddia edilen yetkililer hakkında soruşturma izni verilmesi için başvurularını cuma günü yaptı.

Van Barosu da açılacak kamu davasına müdahil olacak. Baro Başkanı Avukat Murat Timur dosyanın önemli bir kısmıyla ilgili savcılık soruşturmasının tamamladığını söyledi.

Timur, "Şikayetçilerin olayı zamanında bildirip bildirmediği, zamanında bildirildiyse hangi makamların bu konuda yetersiz kaldığının tespiti Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından değerlendirilecek. Önemli tanıkların tamamı savcılık tarafından dinlendi. Başsavcı ile yaptığımız görüşmede soruşturma için gerekli başvuruların yapıldığını öğrendik" dedi.

Babası çuvalda taşımıştı

Bir buçuk yaşındaki Muharrem Taş, geçen hafta Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca köyü Çalık mezrasında zatürre nedeniyle ölmüştü.

Abdülvahap Taş, bir buçuk yaşındaki hasta oğlunu mezranın yolu kar yüzünden kapalı olduğu için hastaneye götürememiş, yardım da gelmeyince kollarında ölen oğlunu bir çuvalın içinde sırtında taşımıştı. Küçük çocuğun ölümü kamuoyunda büyük tepki çekti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.