Sosyal Medya

Coğrafyamız

Afganistan, 65 tutukluyu bıraktı

Taliban ile barış görüşmeleri yapan Afganistan, ABD’nin tepkisine rağmen Taliban üyesi olmakla suçlanan 65 kişiyi serbest bıraktı. ABD, tahliye edilenlerin güvenlik güçlerinin öldürüldüğü saldırılardan sorumlu olduğunu öne sürüyor.Perşembe sabahı Bagram Cezaevi’nden tahliye edilen 65 kişi, ABD tarafından güvenlik güçlerine tehdit oluşturmakla suçlanıyor. Ancak Afganistan yönetimi, serbest bırakılanları hapiste tutmak için gerekçe bulunmadığını belirtiyor.

ABD, tahliye edilenlerin 32 NATO personelinin ve 23 Afgan’ın öldürüldüğü saldırılardan sorumlu olduğunu öne sürdü. ABD ordusu, “Afganlara zarar veren ve Afganistan’ın barış ve güvenliğine tehdit oluşturan vahşi suçlular, Afgan mahkemelerinde adaletle yüzleşmeli” ifadelerini kullandı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ise ‘Taliban üretme fabrikası’ olarak nitelendirdiği Bagram Cezaevi’nde tutuklulara işkence yapıldığını belirtti.

Karzai, Ankara'da yapılan 'Asya'nın Kalbindeki Barış' Zirvesi sonrası bir soru üzerine bu kişilerin dosyalarının ayrıntılı bir şekilde incelendiğini, bu kişilerin suç işlediğine dair bir delil bulunmadığını söyledi. Bagram tutuklama kampının Afganistan yasalarına aykırı olduğunu da ekledi:

"Afganistan egemen bir ülkedir, Afgan yargısı, bir tutukluyu serbest bırakmak isterse, bu ABD’nin meselesi değildir. Umarım ABD, Afgan yargısını taciz etmeyi  bırakır ve saygı duyar"

Afganistan-ABD pazarlığı

Başkent Kabil’in 50 kilometre kuzeyindeki Bagram Cezaevi, geçen yıla kadar Batılı ülkelerin kontrolündeydi.

2001’den beri Taliban’la savaşan ABD liderliğindeki NATO güçleri, 2014 sonunda ülkeden çekilmeyi planlıyor. Ülkedeki 100 bine yakın ABD ve NATO askerlerinin çoğu, 2014 sonunda çekilecek. Bu tarihten itibaren ülke güvenliği, NATO tarafından eğitilen Afgan polisine bırakılacak. Ancak Afgan Hükümeti ve ABD arasında çekilme sonrası için pazarlıklar sürüyor.

Birleşmiş Milletler’e göre 2009’dan beri Afganistan’da 14 bin sivil hayatını kaybetti. Sadece 2013'te 2 bin 959 kişi ölürken, 5 bin 656 kişi de yaralandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.