Sosyal Medya

Coğrafyamız

Ordu ile aşiret çatışması

Irak ordusu ile silahlı aşiret üyeleri arasında meydana gelen çatışmalarda 11 asker öldü, 32 asker yaralandı



Irak'ta El-Enbar vilayetinin merkezi Ramadi kentinde Irak ordusu ile silahlı aşiret üyeleri arasında çıkan çatışmalarda 11 asker öldü, 32 asker yaralandı. 

AA muhabirinin bölgedeki aşiret kaynaklarından aldığı bilgiye göre, kendilerini "Aşiret Devrimcileri" olarak adlandıran gruplar, Ramadi'nin el-Mel'ab, ez-Ziraa, ed-Daş ile el-Hamire'de Irak askerlerini pusuya düşürdü. Ağır silahların da kullanıldığı çatışmalar sırasında Irak ordusuna ait özel birliklerden 11'inin hayatını kaybettiği, 9'u özel birliklerden 32 askerin de yaralandığı belirtildi. Yaralı askerlerin çevredeki hastanelerde tedavi altına alındığı belirtlirken, bu kişiler arasında Enbar vilayetindeki operasyondan sorumlu olduğu ifade edilen istihbarat subayı İsmail el-Azzavi'nin bulunduğu kaydedildi.

Çatışmalarda orduya ait 2 tank ile 3 zırhlı aracın kullanılamaz hale geldiği, askerlerin sözkonusu bölgelerden çekilmek zorunda kaldığı ve geride kalan çok sayıda silah ve mühimmatın aşiret üyeleri tarafından ele geçirildiği bildirildi. 

Enbar'da çatışmalar yaklaşık bir aydan beri devam ediyor. Çatışmalarda şu ana kadar 120'dan fazla kişinin hayatını kaybettiği kaydediliyor.

Bağdat hükümeti, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı savaştığını savunurken, bölgedeki Sünni Arap aşiretler, bu örgütle bir ilgilerinin olmadığını, Başbakan Nuri Maliki iktidardan ayrılana kadar direnişlerini sürdüreceklerini ifade ediyor. 

Maliki hükümetine karşı protestolara destek veren milletvekili Ahmed Alvani'nin, 28 Aralık'ta Ramadi kentindeki evine düzenlenen kanlı baskınla gözaltına alınması ve bölgede hükümet karşıtı protestoların yapıldığı kampların Irak ordusu tarafından dağıtılması gerilimi artırmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.