Sosyal Medya

Coğrafyamız

Mısır'da yol haritasında değişiklik

Mısır Geçici Cumhurbaşkanı Mansur, askeri darbenin ardından belirlenen "yol haritası"nda değişiklik yapıldığını belirtti.Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, cumhurbaşkanlığı seçiminin, parlamento seçiminden önce yapılacağını bildirdi.

Mansur, televizyonda yayımlanan "ulusa sesleniş" konuşmasında, askeri darbenin ardından belirlenen "yol haritası"nda değişiklik yapıldığını belirtti.

Çeşitli siyasi gruplarla konuştuğunu ve bunların çoğunluğunun başkanlık seçiminin önce yapılması talebinde bulunduğunu aktaran Mansur, "Dolayısıyla başkanlık seçimininin öne alınması suretiyle yol haritasında değişiklik yaptım" dedi.

Konuşmasında üniversite öğrencileri başa olmak üzere haklarında soruşturma yürütülen bütün tutukluların durumlarının gözden geçirilmesi ve kanuna aykırı eylemleri tespit edilmeyenlerin tamamının serbest bırakılması konusunda Başsavcı'ya talimat verdiğini belirten Mansur, bununla beraber, "teröre karşı kararlılıkla mücadele edileceğini" ve bu konuda "istisani" önlemler almakta tereddüt gösterilmeyeceğini ifade etti. 

Mısır'da seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının ardından, ülkedeki siyasi sürece ilişkin bir "yol haritası" hazırlanmıştı. Buna göre, anayasa referandumunun ardından parlamento seçimi ve daha sonra cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılması öngörülmüş, ancak bu konuda takdir hakkının geçici Cumhurbaşkanı Mansur'a bırakıldığı belirtilmişti.

Gözlemciler, ilk başlarda adaylığı düşünmediği ifade edilen askeri darbenin "mimarı" Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin cumhurbaşkanlığına aday olacağı tahmininde bulunuyor. Kahire'de subaylar için verilen bir eğitim seminerinde konuşan Sisi, "ordu ve halk desteğini" alması durumunda adaylığa açık olduğu mesajını vermişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.