Sosyal Medya

Coğrafyamız

Şaron hayatını kaybetti

İsrail eski Başbakanı Şaron sekiz yıldır komada bulunduğu hastanede öldü; İsrail Cumhurbaşkanı Peres, "Şaron son savaşını bugün kaybetti" dedi.Siyasi yaşamı boyunca sayısız katliama imza atan İsrail'in eski Başbakanı Ariel Şaron, 8 yıl süren koma sürecinin ardından dün hayatını kaybetti. İsrail radyosu, eski başbakan Şaron'un tedavi gördüğü Ber Shava'daki Tel Hashomer Hastanesi'nde 85 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu. Şaron'un son dakikalarında yanında aile üyelerinin bulunduğu belirtildi. Ariel Şaron'un ölümü ardından ilk açıklamayı yapan İİsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, 'Arik (Şaron), milletini seven cesur bir liderdi. O İsrail'in koruyucularından ve önemli mimarlarından biri oldu' dedi. Sağlık durumun kötüleşmesi üzerine yaklaşık bir ay önce Tel Aviv'deki Tel Hashomer Hastanesi'nde ameliyat edilmesinin ardından yoğun bakım ünitesine alınan Şaron'da böbrek yetmezliği tespit edilmişti. Bundan dolayı son haftalarda sağlık durumu daha da kötüye gitmişti. Şaron, 4 Ocak 2006'da geçirdiği beyin kanamasının ardından bitkisel hayata geçmişti.

CİNAYETLERİNDEN BAHSEDEN YOK

Ariel Şaron'un ölümünün ardından açıklama yayımlayan İsrailli liderler, onun ne kadar 'cesur bir savaşçı' ve 'büyük komutan' olduğuna değindi. Filistin kamplarındaki sivilleri katlettiği için kendi ülkesinde kurulan komisyonda 'kişisel sorumlu' ilan edilen Şaron'un bu yönlerinden ise kimse bahsetmedi. Başbakan Benyamin Netanyahu, 'Ariel Şaron, İsrail'in güvenliği için verilen savaşta en başından beri merkezî rol oynadı. Öncelikle ve en önemlisi cesur bir savaşçıydı; İsrail ordusu'un en büyük komutanlarından biriydi. Anısı, milletin kalbinde sonsuza kadar yaşacaktır' dedi. İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni ise, eski başbakanlardan Ariel Şaron'u 'Bir çiftçi, savaşçı ve milletin atası olmuş bir başbakandı. Her şeyden önemlisi; sevdiğim bir adamdı' sözleriyle anladı. Askerlerin hiçbir zaman ölmeyeceğini belirten Livni, 'Arik, 8 yıl önce aramızdan ayrılmıştı. Şimdi temelli gitti' dedi.

 

8 yıldır komada bulunan 'Beyrut Kasabı' Şaron öldü

 

Sabra ve Şatilla kıyımı onun eseri!

Tel Aviv Üniversitesi'nde hukuk öğrenimi gören Şaron, 1967'deki '6 Gün Savaşı'nda görev aldı ve 1972'de ordudan ayrıldı. Şaron, 6 Ekim 1973'te Yahudilerin dini bayramı 'Yom Kippur'a denk geldiği için bu şekilde anılan savaşta, Mısır'ın tüm Sina Yarımadası'nı alması üzerine tekrar orduya çağrıldı. İsrail Parlamentosu'na (Knesset) 1973 yılında giren ve bir dönem Başbakan İzak Rabin'e güvenlik danışmanlığı da yapan Şaron, 1982 yılında Savunma Bakanlığı görevine getirildi.

FALANJİSTLERE YOL AÇTILAR

Şaron, Savunma Bakanı olarak görev yaptığı 1982 Lübnan Savaşı sırasında kadın ve çocuklar dahil 2 bin Filistinlinin katledildiği 'Sabra ve Şatilla Katliamı'ndan da sorumlu tutuluyor. 16 Eylül 1982 tarihinde İsrail yanlısı aşırı sağcı Hristiyan Falanjist milislerin Batı Beyrut'ta Sabra ve Şatilla adındaki Filistin mülteci kamplarını basarak çocuklar dahil 3 bin 500'den fazla kişiyi katletmesi olayında da Ariel Şaron başroldeydi. Şaron'un emrindeki İsrail ordusunun açtığı yoldan ilerleyen Hristiyan Falanjist milisler, Sabra-Şatila'da bulunan, ezici çoğunluğu çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan kamp sakinlerine saldırdı.

 

İsrailli askerlerin yardımıyla köye giren Falanjist milisler, insanların üzerine rastgele ateş açtı. Hamile kadınların karnı deşilerek bebekleri çıkarıldı. Erkekler duvar diplerinde kurşuna dizildi.

BAKANLIK GÖREVİNDEN ALINDI

Şaron, katliamlardaki rolü dolayısıyla 'Beyrut Kasabı' adıyla anılmaya başladı. Yaşanan vahşet sonrası bin 800 Filistinli'den ise hiçbir haber alınamadı. Tarihe 'Sabra ve Şatilla Katliamı' olarak geçen saldırıyı araştırmak için İsrail hükümeti tarafından kurulan Kahan Komisyonu'nda suçlu bulunan Şaron, yargılama sonucu bakanlık görevinden alındı. Söz konusu katliam, Ortadoğu tarihinin en acı olaylardan biri olarak tarihe geçti.

 

İlk katliamını 25 yaşında yaptı

Eski İsrail Başbakanı ve ana muhalefet partisi Kadima'nın kurucusu olan Ariel Şaron, 14 yaşında İsrail ordusuna katıldı. Şaron, takvimler 14 Ekim 1953'ü gösterdiğinde tarihteki ilk büyük katliamlarından birisine imza attı. Siyasî kariyerini döktüğü masum Müslüman Filistinlerin kanına borçlu olan Şaron, daha 25 yaşındayken yaptığı Kibya köyü katliamıyla adını duyurdu. Gece karanlığında köye giren İsrail askerleri tek tek baskın yaptıkları evleri dinamitlerle donattı. Askerler, köyden ayrılırken de köyü yoğun bir bombardımana tuttu. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte köydeki katliamın boyutları da gün yüzüne çıktı. O günlerde henüz 25 yaşında olan Şaron ve İsrail ordusuna bağlı liderliğini yaptığı '101? timiyle Kibya köyün'deki evleri yerle bir etmişti. Katliam sırasında ölen Filistinlilerin sayısı 73, yaralıların sayısının ise yaklaşık olarak 100 olduğu açıklandı.

Yerleşim işgalinin mimarı

1990-1992 arasında yerleşim bakanlığı yapan Şaron, 1967'den beri İsrail işgali altında olan Batı Şeria ve Gazze'de, Yahudi yerleşimciler için en büyük inşaat projelerini başlattı. 2001-2006 arasında başbakanlık yapan Şaron, siyasi liderliğinin yanı sıra İsrailliler tarafından büyük bir askeri lider olarak da görülüyordu. Başbakanlığı döneminde Filistinlilere ait topraklar üzerinde Yahudi yerleşimlerin inşasını hızlandırmış ve Filistinlilerin geçişini önlemek için Batı Şeria'da tartışmalı bir duvar inşa ettirmişti.

Olaylı İkinci İntifada

Ariel Şaron, 1999'da Likud Partisi'nin lideri oldu. Şaron'un 2000 yılında polis korumasıyla Mesci-i Aksa'ya girmesi, 2. İntifada'nın başlamasına neden oldu. Bu olay üzerine Filistinli gruplar tarafından, 2000 yılının eylül ayında intifada başlatıldı. Kısa zamanda Filistin bölgesinin sınırlarını aşarak İsrail'e yayılan 2. İntifada, 2005'te, Mısır'da Mahmud Abbas ve Şaron arasındaki ateşkes anlaşması ile 'resmi olarak' sona erdi ancak pek çok Filistinli bu anlaşmayı tanımadı.

 

Filistinliler tatlı dağıttı

Siyasî kariyerini döktüğü masum Müslüman Filistinlerin kanına borçlu olan Ariel Şaron'un ölümü Gazze'de sevince yol açtı. Gazze Şeridi'ndeki Han Yunus bölgesinde toplanan bir grup Filistinli, Şaron'un ölümünü kutlamak için tatlı dağıttı. Gösteriler sırasında 'Beyrut Kasabı' Şaron'un fotoğrafları yakıldı, yerlere atılarak üzeri çiğnendi. 1967'den beri İsrail işgali altında olan Batı Şeria ve Gazze'de Yahudi yerleşimciler için en büyük inşaat projelerini başlatan Şaron'un bir diğer lakabı ise 'Buldozer'di.

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');