Sosyal Medya

Coğrafyamız

Siyasi çözüm Cenevre bildirisinde yer almalı

BM Genel Sekreteri Ban, Suriye'de savaşan ve savaşın tarafı olan herkese, Cenevre bildirisinde siyasi çözüm üzerine karar alınabilmesi için birlikte çalışma çağrısında bulundu.Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'de her türlü şiddete ve varil bombalarının kullanılmasına derhal son verilmesini isteyerek, bu ülkede savaşan ve savaşın tarafı olan herkese, Cenevre bildirisinde siyasi çözüm üzerine karar alınabilmesi için birlikte çalışma çağrısında bulundu. 

BM Genel Sekreteri Ban, BM'de düzenlediği 2014 yılının ilk aylık basın toplantısında, Suriye rejiminin kullandığı ''İnsanları katleden ve gelişigüzel yaralayan varil bombaları'' dahil diğer tüm ağır silahların kullanılmasına derhal son verilmesini istedi. 

Geçen Pazartesi günü, 22 Ocak'ta yapılacak Cenevre Konferansı'nın resmi davetiyelerini gönderdiğini belirten Ban, savaşan taraflara ve taraflar üzerinde etkisi bulunanlara askeri çözümün olmadığını kabul etmeleri ve konferansın resmi bildirisinde siyasi çözümün yer alması için birlikte çalışmaları çağrısı yaptı.

Genel Sekreter Ban, Suriye krizi ve Cenevre Konferansı dışında, 2015 Binyıl Kalkınma Hedefleri (BKH), İsrail'in yerleşim yeri ilanları, Güney Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde gittikçe kötüleşen duruma da değindi. 

Ban, Ortal Afrika Cumhuriyeti'ne, güvenlik ve asayişi sağlama için acil eylem çağrısında bulundu. Güney Sudan'daki kriz konusunda Addis Ababa'da, Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) önderliğinde yapılan görüşmelerden memnuniyetini dile getiren Ban, ateşkese ilişkin anlaşmaya varılması için daha fazal erteleme olmaması gerektiğini bildirdi.

- Uluslararası toplumdan dünya sorunlarına ''daha fazla siyasi ilgi'' çağrısı -

Bu senenin, insanlar ve gezegen için ilerleme yılı olduğunu ifade eden BM Genel Sekreteri Ban, gelecek 12 ayın, iklim değişimi konusunda eylemde bulunulması ve yoksulluğun azaltılmasında ilerleme sağlanması için yoğun bir diplomasi trafiği dönemi olması gerektiğini aktardı.

Barış ve rerah için uzun dönemli temellere odaklanılmasının önemine işaret eden Ban, BM'nin dünyada artan çatışma ve felaketlerle başedebilmesi için uluslararası toplumdan daha fazla siyasi ilgi, kaynak ve destek alması gerektiğini vurguladı

İnsani yardımın son derece hayati olduğunu belirten Ban, uluslararası toplumun insani yardıma muhtaç ülkelerin barış yolunu bulmaları için elbirliğiyle çalışmaları gerektiğini bildirdi. Ban, ''Öldürme, tecavüz, kimyasal silah saldırısında bulunma ve kasıtlı diğer iğrenç suçlardan dolayı hesap verilebilmesi için birlikte güçlü bir mesaj vermek zorundayız'' dedi.

Ban, Suriye'de tüm tarafların, kuşatılmış bölgelerdeki insanlara insani yardım erişimini geliştirmek zorunda olduklarını belirterek, Doğu Guta'da da durumun şoke edici olduğunu ifade etti. Söz konusu bölgede 160 bin kişinin yardım alamadığına değinen Ban, BM'nin yardım sağlamak için bölgeye girmeye hazırlandığını fakat Suriye rejiminin bu konuda tam bir işbirliği göstermesi gerektiğini aktardı.

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.