Sosyal Medya

Sağlık

Yılda 7 bin çocuk zatürre kurbanı

Türkiye'de çocuk ölümlerinin başta gelen nedenlerinden zatürre ile mücadelede soğuktan korunma ve sağlıklı beslenmenin önemli rolü bulunuyor Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zatürre vakalarının çoğuna solunum yolu enfeksiyonların neden olduğunu söyledi.

Kış aylarında çocuklarda solunum yolu hastalıklarının çok sık görüldüğünü ifade eden Baki, "Dünyada her yıl 12 milyona yakın çocuk ölüyor ve bunların üçte birini zatürreden kaynaklı ölümler oluşturuyor. Her yıl ülkemizde 5 yaş altında 7 binden fazla çocuk zatürre nedeniyle hayatını kaybediyor" diye konuştu.

İtalya'da 5 yaş altı zatürreye bağlı ölüm hızının binde 4, Yunanistan, Fransa ve Almanya'da binde 5, Türkiye'de ise binde 30 civarında olduğunu vurgulayan Baki, ''Öksürük, ateş, göğüste hırıltı, nefes darlığı, göğüste ağrı ve solunum sayısının artması zatürre belirtisi olabilir. Eğer bir çocuğun ateşi 38,5 dereceden yüksek ise ilk iki ay içinde solunum sayısı dakikada 60'ın, 2 ve 12 ay arasında 50'nin, 1 ve 5 yaş arasında 40'ın üzerinde ise çocukta zatürre olma ihtimali çok yüksektir" dedi.

Çocuk ölümlerinin önemli bir nedeni olan zatürreden korunmanın önemine işaret eden Prof. Dr. Baki, şöyle konuştu:

"Zatürreden korumak için öncelikle çocuklarımızın iyi beslenmesini sağlamak ve vücut direncini azaltan soğuktan korumak soğuktan korumak  gerekmektedir. Çocukların iyi giydirilmesi, bazı bölgelerde eksi 20 dereceye varan soğuk havalarda ağız ve burnun atkı ile sarılması gerekir. Oda sıcaklığı 24 dereceyi geçmemeli, genellikle 20-24 derece arasında tutulmalıdır. El yıkamak enfeksiyonların bulaşıcılığının önlenmesi bakımından çok önemlidir. Çocukların beslenmesine daha fazla özen gösterilmelidir."

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.