Sosyal Medya

Coğrafyamız

Genelkurmay Başkanlığından suç duyurusu

Genelkurmay Başkanlığı, TSK mensuplarının yargılandığı bazı davalarla ilgili, 27 Aralık 2013'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.Genelkurmay Başkanlığının, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının yargılandığı bazı davalarla ilgili 27 Aralık 2013'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Nuri Yiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Genelkurmay Adli Müşavirliğinin bu yönde bir talebi oldu. İnceliyoruz. Yarın bu konuda açıklama yapacağız" dedi.

"Balyoz Planı Davası" avukatından başvurular

"Balyoz Planı Davası" sanıklarından 21'inin avukatlığını yapan Haluk Pekşen de AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerdeki açıklamalar üzerine Genelkurmay Başkanlığı ile Başbakanlık Teftiş Kuruluna birer başvuruda bulunduğunu bildirerek, "Bugün Genelkurmaydan aradılar ve 'Sizin başvurunuzu da kapsayacak şekilde gerekli dokümanları da ekleyerek konuyu savcılığa ilettik' dediler" ifadelerini kullandı.

-Avukatın dilekçeleri

Avukat Pekşen'in geçen günlerde Genelkurmay Başkanlığına verdiği dilekçede, "son günlerde kamuoyunun yakından takip ettiği bir soruşturmanın ardından pek çok Emniyet mensubunun görevden alındığı belirtilerek, bunlar arasında Balyoz Planı Davası'nda adli kolluk olarak görev yapan emniyet mensuplarının da bulunduğu kaydedildi.  

Balyoz Planı Davası sanıkları bakımından yargılamanın yenilenmesi yolunun açılması gerektiği ifade edilen dilekçede, "Kamuoyuna yansıyan bilgiler ışığında Genelkurmay Başkanlığınca 'milli orduya kumpas kuranlar'ın ortaya çıkartılması' amacıyla cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını arz ve talep ederiz" ifadelerine yer verildi. 

Pekşen'in, Başbakanlık Teftiş Kuruluna verdiği dilekçede de son günlerdeki gelişmelere ilişkin açıklamalar yapıldıktan sonra, "Balyoz yargılamasının artık hiçbir hukuki dayanağının olmadığı ve tamamıyla kurmaca bir kumpasın ürünü olduğu açıkça ortaya çıkmıştır" iddiasında bulunuldu.

 

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.