Sosyal Medya

Güncel

Ukrayna limanlarından taşınan tahıl 1 milyon tonu aştı

Milli Savunma Bakanlığı, 1 Ağustos'tan itibaren Ukrayna limanlarından taşınan tahıl miktarının 1 milyon 43 bin 286 ton olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada, tahıl sevkiyatı için hareket eden gemi sayısının da 103 olduğu belirtildi.Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in riyasetinde 22 Temmuz'da imzalanan "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" ile Ukrayna limanlarındaki tahıl sevkiyatının planlandığı gibi devam ettiği ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında imzalanan anlaşma sonrası İstanbul'da oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin açılışının Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapıldığı hatırlatıldı.

AĞUSTOS'TA 103 GEMİ TAHIL SEVKİYATI İÇİN HAREKET ETTİ

Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin çalışmalarıyla Ukrayna limanlarından sevk edilen tahıl miktarı 1 milyon 43 bin 286 tonu bulduğu kaydedilen açıklamada, "Bugün sabah saatlerinde 3 gemi daha sevkiyat için hareket ederken, 1 Ağustos'tan bu yana toplam 103 gemi tahıl sevkiyatı için seyre çıktı. 103 geminin 57'si boş olarak Ukrayna'ya tahıl almaya giderken, 46 gemi de Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatı için hareket etti." ifadelerine yer verildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.