Sosyal Medya

Güncel

Esed'den Rusya'ya 40 bin milis sözü

Rus ordusu Orta Asya başta olmak üzere, Suriye ve Libya'dan asker topluyor. Çeçen lider Kadirov güçlerinin ise genç çeçen erkekleri kaçırarak Rus saflarında savaşmaya zorlanıyor.Yabancı askerlere Rus Silahlı Kuvvetlerine katılmaları halinde Rus vatandaşlığının yanı sıra mali teşvikler de sunuluyor.

Ukrayna istihbarat servisi (GUR), Rusya ordusunun Orta Asya ülkeleri Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan'da Ukrayna'da savaşmak isteyen Rusların sayısı azaldıkça askere alma kampanyaları yürüttüğünü iddia etti.

Yabancı askerlere Rus Silahlı Kuvvetlerine katılmaları halinde Rus vatandaşlığının yanı sıra mali teşvikler de sunulduğu bildiriliyor.

KADİROV MÜSLÜMAN GENÇLERİ KAÇIRIYOR

Ukrayna İstihbarat Servisi'nin verdiği diğer bilgiye göre ise Çeçenistan'da bulunan kırsal bölgelerde bulunan genç erkek çeçenlerin Ramazan Kadirov güçleri tarafından kaçırılarak Ukrayna'ya karşı savaşta hizmet etmeleri için zorlandıkları aktarılıyor. Bu durumun ise Çeçen halkında hoşnutsuzluğa neden olduğu ifade ediliyor.

Rusya'nın paralı askerleri

ABD Savunma Bakanlığı'na göre, Rusya'nın Ukrayna'daki girişimlerinde Libya ve Suriye'den paralı askerler kullandığı bildiriliyor. Üst düzey bir savunma yetkilisinin Wagner Grubu milislerinin "Donbas'ta faaliyet gösterdiğini ve Suriye ve Libya gibi yerlerden asker aldıklarını ve Suriyeli ve Libyalı savaşçıları kullandıklarını" söylediğini aktarıyor.

GUR ayrıca, Mart ayında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'ın Ukrayna'daki savaş için Rusya Federasyonu'na 40 bine kadar militan sağlama sözü verdiğini bildirdi. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.