Sosyal Medya

Güncel

Taliban ABD'nin Kabil'de görüşme teklifini kabul etti

Taliban, ABD'nin görüşmeler için Afganistan'a bir heyet gönderme teklifini kabul ettiğini bildirdi.



Taliban hükümetinden askeri bir yetkili ABD'nin Doha Anlaşması'nı görüşmek için Afganistan'a bir heyet gönderme teklifini hükümetin kabul ettiğini söyledi.

Askeri yetkili ayrıca DEAŞ’ın ülkedeki istikrarı tehdit ettiğini belirterek eski Kabil hükümeti askerlerinin DEAŞ’a katıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını aktardı.

DOHA ANLAŞMASI

ABD, 29 Şubat 2020'da Taliban ile Doha'da barış anlaşması imzaladı.

Afganistan'da asker bulunduran müttefiklerine danışmadan hareket eden ABD, Taliban'a tüm yabancı güçlerin 1 Mayıs 2021'e kadar çekileceği sözünü verdi.

Taliban yabancı güçlere saldırmamayı taahhüt etmesine karşın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemler anlaşma dışında kaldı. Taliban ve Afgan yönetimi karşılıklı olarak binlerce kişiyi serbest bıraktı.

Afgan tarafları nihai anlaşmanın müzakeresi için ocak ayında usul ve yöntemde anlaştı. Ancak 22 Şubat'ta başlayan müzakerelerde içerik kısmına geçilemedi.

Kabil yönetimi, Taliban'dan öncelikle kapsamlı ateşkes uygulamasını istiyor ve geçiş hükümeti talebini reddediyor.

Taliban, terör örgütleri listelerinden çıkabilmek için ABD'nin taahhüdünü yerine getirmesini de istiyor. ABD son olarak 8 Mart'ta, 90 gün zarfında şiddetin azaltılması ve taraflar arasında geçiş hükümeti kurulması önerisinde bulundu. ABD 11 Eylül 2021 tarihinde Afganistan’dan tamamen çekileceğini belirtti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.