Sosyal Medya

Güncel

Almanya ve Belçika'daki seller 156 cana maloldu

Almanya'nın batı kesimleri ile Belçika'da aşırı yağışlardan kaynaklanan selde hayatını kaybedenlerin ve kaybolanların sayısı giderek artıyor. Arama faaliyeti sürerken Belçika Hükümeti ulusal yas ilan ettini duyurdu.Almanya ve Belçika'da, etkili olan sağanak yağış ve seller nedeniyle yaşanan felakette hayatını kaybedenlerin sayısı Almanya'da 113, Belçika'da da 23'e yükseldi.

Koblenz polisince yapılan açıklamada, Rheinland-Pfalz eyaletinde selin en fazla etkili olduğu Ahrweiler bölgesinde hayatını kaybedenlerin sayısının 90’ı geçtiği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, can kayıplarının artabileceğine ilişkin endişe taşındığı belirtilerek yaralı sayısının ise 618 olduğu aktarıldı.

Bölgede hala birçok yerde elektrik olmadığı ve telefon hatlarının çalışmadığı ifade edilen açıklamada, birçok caddenin de su baskınları sebebiyle kapalı olduğu kaydedildi.

Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde de 43 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 133’e çıktı.

Yağmacılar gözaltına alındı

Almanya'daki bir polis sözcüsüne göre, Kuzey Ren-Vestfalya'da selin en fazla etkilediği Eschweiler ve Stolberg şehirlerinde dükkanları yağmalama girişiminde bulunan 5 kişi gözaltına alındı.

Yüzlerce polis Perşembe günü terk edilmiş evleri ve işyerlerini yağmadan korumak için görev başındaydı.

Sağanak yağışların devam etmesi nedeniyle Belçika ve Almanya'da barajlar ile çok sayıda evin çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Sağanak yağışın en fazla etkili olduğu Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletleri ile Belçika'nın doğusu ve Hollanda'nın güneyi afet bölgesi ilan edildi.

Belçika'da ulusal yas ilan edildi

Belçika'da sağanak yağış ve seller nedeniyle yaşanan can kaybının 23'e yükseldiği, 20 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

Akşam saatlerinde Liège kenti yakınlarındaki Chaudfontaine'de üç kişinin daha cesetleri bulundu.

Belçika hükümeti, bugüne kadar yaşanan en büyük sel felaketinin kurbanları için 20 Temmuz Salı ulusal yas günü ilan etti. 21 Temmuz Belçika Ulusal Günü kutlamaları da, felaket nedeniyle sınırlandırıldı.

İçişleri Bakanı Annelies Verlinden, 112 yerleşim yerinin etkilendiği felaket nedeniyle 1000 kişinin evlerinden tahliye edildiğini söyledi.

Hollanda'da on binlerce kişi evlerinden tahliye edildi

Hollanda'nın güneyindeki kent ve kasabalarda da, nehirlerdeki taşma olasılığına karşı tahliye işlemleri devam ediyor.

Maas ve Roer nehirlerindeki suyun rekor düzeyde artması nedeniyle Venlo, Maastricht, Valkenburg ve Roermond kentleride on binlerce kişi, sirenlerle uyandırılarak evlerinden tahliye edildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.