Sosyal Medya

Güncel

Türkiye’den Mescid-i Aksa saldırılarına sert tepki

İsrail’in Mescid-i Aksa’da namaz kılan Müslümanlara gerçekleştirdiği saldırının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “İsrail İnsanlık ve savaş suçu işlemektedir” dedi.İsrail’in Mescid-i Aksa’da gerçekleştirdiği saldırılara Türkiye’den sert tepki geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa'da cemaate saldırmasına ilişkin paylaşımda bulundu.
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, paylaşımında "İsrail devleti Filistin topraklarında insanlık ve savaş suçu işlemektedir. Dünya bu işgal ve hukuksuzluğa göz yumdukça zulmünü devam ettirecektir. Hiçbir kutsala saygısı olmayan İsrail'in ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını şiddetle kınıyorum. Derhal durdurulmalıdır." değerlendirmesini yaptı.
 
Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e kınama: Provokatif tutuma son verin
 
Dışişleri Bakanlığı, İşgalci İsrail kuvvetlerinin Mescid-i Aksa baskınına ilişkin açıklama yaptı.
 
Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:
 
İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği ve çok sayıda Filistinli sivilin yaralanmasına sebep olan saldırıları şiddetle kınıyoruz.
 
Ramazan ayı boyunca Filistin halkının ibadet özgürlüğünü ve Harem-i Şerif'in statüsünü hedef almak suretiyle bu akşamki olaylara sebebiyet veren İsrail Hükümetini, sözkonusu provokatif ve saldırgan tutumuna bir an evvel son vermeye çağırıyor ve aklı selime davet ediyoruz.
 
Bugün Sayın Bakanımızın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret eden Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile bu konuda uluslararası alanda atılabilecek adımlar ele alınmış olup, Türkiye Filistin halkının haklı davasına destek vermeye devam edecektir.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.