Sosyal Medya

Tercüme Haber

Ermenistan'ın elindeki en modern hava savunma sistemi imha edildi

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ topraklarında Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine ait Tor-M2KM hava savunma sisteminin imha görüntülerini yayınladı.Dağlık Karabağ Savunma Ordusu'nun bu derece gelişmiş savaş donanımları yoktu. Ancak Ermeniler önemli miktarda hava savunma sistemini kaybettiği için bunları Azerbaycan uçaklarına ve insansız hava araçlarına karşı kullanmak için Rusya’dan tedarik etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığınca paylaşılan 9 Kasım 2020 tarihli videoda, hava savunma sisteminin hangi pozisyonda olduğunu ve büyük bir garaja veya atölyeye benzeyen bir yapıya girerek saklanmaya çalıştığı görülüyor. Ancak, savunma sistemi, kendisini jhavadan takip eden SİHA’nın vurmasıyla imha edilmekten kurtarılamıyor.

Ermeni askerleri yangını söndürmeye, enkazı sökmeye ve hasarlı hava savunma sisteminin etrafını enkaz parçalarından temizlemeye başladıklarında, bu defa ikinci bir füze ile ağır zayiat vermeye devam ediyorlar. Fırlatılan ilk iki füzeyi müteakip, onlardan daha büyük olan üçüncü füzenin de düşmesiyle ir süre sonra gelen üçüncü füze ise Tor-M2KM hava savunma sisteminin saklandığı binayı tamamıyla yıkmayı başarıyor. 

Dolayısıyla Ermenistan'ın Rusya'dan tedarik ettiği en yeni Tor-M2KM hava savunma sistemini savaşta kaybediyor. 2019'da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan  facebook hesabından, bu kompleksin yakınında bir fotoğraf paylaşmıştı. Bakü yakınlarında bulunan Türk ve İsrailli insansız hava araçlarının varlığını Erivan'a ileten bu sistemdi.

Ayrıca 9 Kasım'da Azerbaycan Savunma Bakanlığı da Ermenistan bir diğer hava savunma sistemi olan OSA sisteminin de yine Türkiye’den aldığı Bayraktar SİHA trafından imha edildiğini gösteren görüntüleri kamuoyuyla paylaşmıştı.

Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya liderlerinin bugün bölgeye Rus barış güçlerinin getirilmesi, Ermeni birliklerinin geri çekilmesi ve Azerbaycan’a olup, Ermenistan’ın işgali altında olan toprakların bir kısmının devredilmesi konularında anlaşma sağladığını da haberimize not düşmek isteriz.

 
Kaynak: Rus En Topor Haber Ajansı / Mütercim: Hasan Nurhan Çelik / Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');