Sosyal Medya

Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediği iddia edilen haham öldürüldü

İsrail polisi, Petah Tikva şehrinde yaşayan ve adı sık sık Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskınlarla gündeme gelen bir hahamın, 'bir Filistinli tarafından' bıçakla öldürüldüğünü duyurdu. İsrail askerlerinin hahamın ölümünden sorumlu tuttuğu Filistinli Khalil Abd al-Khalig Dweikat’ın evini yıkmak için harekete geçtiği bildirildi.Dün İsrail’in orta kesimlerinde bulunan Petah Tikva’da gerçekleşen olayda 39 yaşındaki Shai Ohayon isimli haham, 46 yaşındaki Nablus’lu Khalil Abd al-Khaliq Dweikat isimli Filistinli tarafından öldürüldüğü bildirildi.  

Saldırının özellikle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen fanatik Yahudiler arasında yer aldığı öne sürülen haham Shai Ohayon’un eğitim gördüğü bir dini okuldan çıkıp bindiği otobüsten inerken kavşakta gerçekleştiği belirtildi. 

İsrailli Haham Shai Ohayon

Saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Filistinli Dweikat, yoldan geçen biri tarafından yakalandıktan sonra polis tarafından tutuklandı.

Polis, olayı terör saldırısı olarak ele aldıklarını açıklarken İsrail İç Güvenlik Servisi Shin Bet, şüphelinin geçmişinde akıl hastalığı olup olmadığının araştırıldığını açıkladı. İsrail gazetesi Times of Israel ise olayın nedeninin bununla ilgili olup olmadığını söylemek için çok erken olduğunu bildirdi.

Olayın hemen ardından Twitter’dan bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Binjamin Netanyahu saldırıyı gerçekleştiren Filistinli Dweikat’ın evinin yıkılacağını belirterek , “Teröristin evini yıkıp mümkün olan en ağır cezayı uygulamak için çalışacağız." ifadelerini kullandı. 

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, olayın gerçekleştiği günün sabahında Netanyahu Facebook'ta 56 yıldır ilk kez 12 aydır bir terör saldırısında hiçbir İsrailli sivilin öldürülmediğini belirten bir makale paylaşmıştı.

İsrail askerleri Dweikat’ın evini yıkmak için harekete geçti

Times of Israel’in haberine göre, İsrail ordusu bugün ultra Ortodoks haham Shai Ohayon’u öldürdüğü iddia edilen KHalil Abd el-Khaliq Dweikat'ın evine bir baskın düzenledi ve binayı yıkmak için ölçüm yapıp, hazırlıklarını yapmaya başladığını açıkladı. 

6 çocuğu olduğu bildirilen Filistinli Dweikat’ın ailesiyle birlikte işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentine bağlı Rujeeb köyünde yaşadığı bildirildi.

İsrail’de evlerin yıkılması için hazırlıklar genellikle şüpheli kişinin tutuklanmasından hemen sonrasında ordu tarafından gerçekleştiriliyor. Ancak asıl yıkım, şüpheliyle ilgili karar verildikten sonra ve temyiz sürecinin bitmesinin beklendiği birkaç hafta veya ay içinde yapılıyor.

İsrail askerleri, 46 yaşındaki Khalil Abd al-Khaliq Dweikat isimli Filistinli'nin evini yıkmak için hazırlık yapıyor.

Dweikat’ın yasal çalışma izni bulunuyordu

İsrail İç Güvenlik servisi Shin Bet’e göre Dweikat, İsrail'de yasal çalışma izniyle bulunuyordu.

İsrail polisi Dweikat’ın, Petah Tikva’nın Segula Kavşağı'ndaki saldırıdan kısa bir süre sonra olay yeri yakınında tutuklandığını söyledi.

Shin Bet, Nablus bölgesinden altı çocuk babası olan Dweikat'ın hiçbir terörist faaliyet geçmişi olmadığını söyledi.

46 yaşındaki Filistinli Khalil Abd al-Khaliq Dweikat

Polis, tutuklanmasının ardından zanlıyı aradıklarını ve saldırıda kullanıldığı anlaşılan kanlı bir bıçak bulduklarını söyledi.

Polis, sorgulama için Dweikat'ı Shin Bet'e teslim etti. Shin Bet, Filistinli Dweikat’ın geçmişinde akıl hastalığı olma olasılığını araştırdığını, ancak bunun saldırıyı açıklayıp açıklamayacağını "söylemek için çok erken" olduğunu açıkladı.

Yasal çalışma izni olan Filistinliler, İsrail güvenlik servisleri tarafından önemli özgeçmiş kontrollerinden geçiyor ve düzenli olarak taramalardan geçiyor. Bu yüzden yasal çalışma izni olan Filistinlilerin İsrail’de herhangi bir saldırı düzenlemesi olağandışı bir durum olarak kabul ediliyor.

Saldırıyla ilgili bir başka ilgi çeken durum ise saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Filistinli Dweikat’ın 46 yaşında olması. Çünkü İsrail’de bu tür saldırıların genellikle gençler tarafından gerçekleştirildiği bildiriliyor.

Ultra-Ortodoks Haham Ohayon’dan Filistinlilere çok sert sözler

Sosyal medyada yapılan yorumlarda öldürülen haham Shai Ohayon’un fanatik Yahudilerle birlikte sık sık Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskınlara katıldığı ve kutsal mabedin yıkılmasını destekleyen yönde açıklamalar yaptığı iddia ediliyor. Ohayon’un ayrıca Filistinli her kadın ve çocuğun öldürülmesi gerektiğini söylediği de öne sürülüyor.

4 çocuk babası olduğu belirtilen haham Ohayon’un Petah Tikva’daki Segula Mezarlığı’nda düzenlenen cenaze törenine koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle 40 kişinin katılması gerekirken 150’den fazla kişinin katıldığı bildirildi.

Mahmut Abbas da tutuklansın

Öte yandan özellikle sosyal medyada cinayetle ilgili sert mesajlar paylaşan Fanatik Yahudiler, haham Ohayon’un öldürülmesi nedeniyle Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın tutuklanıp yargılanması gerektiğini yazdı. Fanatik Yahudiler, Mahmut Abbas’ın konuşmalarıyla cinayeti işleyenleri cesaretlendirdiği öne sürüldü.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.