Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Suudiler'den, Türkiye ile iyi ilişkileri nedeniyle Pakistan'a Keşmir engeli

Suudi Arabistan başkanlığındaki İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’nün Keşmir gündemiyle olağanüstü toplanması talebini engelleyen Suudilere karşı, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi bir haber kanalındaki konuşmasında, Başbakan İmran Han’ın İslam ülkelerindeki müttefikleriyle tek tek görüşeceğini bildirdi. Bunun üzerine Suudi Arabistan, Pakistan’a ödünç verilen petrol kredisini durdurma kararı aldı.Şiddetli bir ekonomik kriz içerisinde bulunan Pakistan, 2018 yılında Suudi Arabistan'dan 6,2 milyar dolar kredi almıştı. Kredi paketinde, Suudi Arabistan'ın Pakistan'a ertelenmiş ödemeler için bir yıl olmak üzere 3,2 milyar dolar değerinde petrol verdiği bir hüküm de yer aldı.

Pakistan medyası Cumartesi günü, İslamabad için öngörülen hükmün iki ay önce sona eren kredi anlaşmasının Riyad tarafından yenilenmediğini söyledi.

The Express Tribune ajansının İslamabad Doğal Kaynak ve Petrol Bölümü sözcüsü Sacid Gazi’ye dayandırdığı haberinde, Pakistan’ın bu durum üzerine Suudi kredisinin 1 Milyar Dolarlık kısmını, vadesinden dört ay önce geri ödediğini aktardı.

Suudi Arabistan’ın İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Toplantısını engellemesi üzerine, Başbakan İmran Han, ülkesine müttefik olan ve Keşmir konusunda destek olmak isteyen İslam ülkeleriyle tek tek görüşmeyi planladığını bildirmişti.

Suudi başkanlığındaki İİT, İslamabad’ın Keşmir konusundan olağanüstü toplantı çağrısını defalarca reddetti.  Keşmir, Hindistan’ın, son 30 yıldır sürdürdüğü vekalet savaşına karşı Pakistan ordusunun savunmaya çalıştığı bir bölge.
Hindistan'ın Cammu Keşmir eyaletinin özel statüsünü iptal ettiği ve iki Birlik Bölgesine ayırarak doğrudan Merkezi hükümetin kontrolüne bağladığı Ağustos 2019'dan bu yana, İmran Han hükümeti bu konuda 57 ülke üyeli İİT’nin Pakistan lehine desteğini arıyor…

İslam İşbirliği Teşkilatı’nda, Pakistan’ın Keşmir meselesinde İslam İşbirliği Teşkilatı’nda bir türlü aradığı desteği bulamamasının Suudilerin, Keşmir meselesinde Pakistan’ın ihtiyaç duyduğu İslam İşbirliği Teşkilatı desteğini sürekli engellemelerinin altında,  Başbakan İmran Han’ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığından duydukları hoşnutsuzluk yatıyor. Zira Suudiler, Erdoğan’ı Sünni İslam dünyasının potansiyel lideri olarak görmekten hayli rahatsızlık duyuyor

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.