Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: İran ilk nükleer bombasına altı ay uzaklıkta

TAHRAN, (BM) – BulgarianMilitary.com’un AMN’den alıntıladığı habere göre bir istihbarat subayı, Elaph’a verdiği röportajda, İran’ın nispeten zenginleştirilmiş uranyum sayesinde ilk nükleer bombasını üretmekten sadece birkaç ay uzakta olduğunu ifade etti.Elaph ismi açıklanmayan bir üst düzey istihbarat yetkilisinden aldığı bilgiye dayanarak İran’ın %4 oranında zenginleştirilmiş 140 kg uranyuma sahip olduğunu ve %90 zenginleştirmenin tamamlanması için ise yalnızca 6 aya ihtiyacı olduğunu söyledi.

İstihbarat kaynağı, İran’ın isterse ilk nükleer bombasını üretebileceğini söyleyerek bu başarının, hataların veya nükleer programa herhangi bir müdahalenin olmamasına bağlı olduğuna dikkat çekti.

Sözlerine şöyle devam etti: “Sınırlı zenginleştirme faaliyetine devam eden İran, ilk üretimin tamamlanmasının ardından Üst Komuta’dan gelecek kararla ikinci bir bomba üretmek için 140 kg daha zenginleştirilmiş uranyum elde etme sürecindedir.”

Ancak Tahran, özellikle birçok İranlı’nın hayatını tehdit eden koronavirüs salgınıyla aynı zamana denk gelen ekonomik sorunlar ve ABD yaptırımları yüzünden bu kararı henüz almadı.

Gazete, “İran’daki nükleer tesisleri ve askeri alanları” etkileyen son bombalı saldırıların bu çabayı bozacağı ve projeyi aylar, hatta muhtemelen yıllarca erteleyeceği bilgisini aldığını söyledi.

İran’daki Andişah Sazan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, perşembe günü Natanz nükleer tesisinde meydana gelen olayla ilgili devam eden soruşturmaların sonuçlarını açıkladı.

Enstitü Başkanı Sadullah Zarei, “Natanz tesisindeki olayla ilgili devam eden soruşturmalar, ülke dışından ve İran sınırından herhangi bir hava saldırısının olmadığını doğrulamaktadır,” dedi.

“Patlama, bir siber saldırı ya da sabotaj eylemi nedeniyle tesisin içinde meydana geldi,” diyen Zarei, “İlgili makamlar, soruşturmalar tamamlanır tamamlanmaz patlamanın ana nedenini ve koşullarını kesinlikle açıklayacaklardır,” diye vurguladı.

İsrail’in Natanz tesisindeki patlamadaki rolüyle ilgili olarak İranlı yetkili, “İsrail bulanık sularda balık tutmak ve başarmayı hayal ettiği şeyi kendisi kaydetmek istiyor,” diye vurguladı.

Sadece birkaç gün önce, gizli bir İran nükleer tesisinde patlama oldu.

Geçtiğimiz cuma gecesi İran’ın başkentinin doğusunda, Tahran yakınlarında gizli bir yeraltı roket fabrikasının bulunduğu dağlık bölgede bir gaz patlaması meydana geldi. AP pazar günü yaptığı açıklamada, 28 Haziran'da bildirdiğimiz gibi, ABD Stratejik ve Uluslararası Araştırma Merkezi'nden gelen verileri gerekçe gösterdi.

Daha önce, İran Savunma Bakan Yardımcısı Davud Abdi 26 Haziran gecesi Parşin askeri üssü yakınlarında bir gaz konteynırının patladığını söyledi. Olaya ilişkin detay vermeyen Abdi, kazanın nedenlerini açıklamadı.

Haber ajansına göre, Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel-2 uydusundan çekilen fotoğraflar, Tahran’ın 20 km doğusunda, bir hafta önce orada olmayan yakılmış geniş bir toprak alanın ortaya çıktığını gösteriyor. Patlama, Amerikan Stratejik ve Uluslararası Araştırma Merkezi’nin uzmanlarına göre roket üretiminin yapıldığı Kodzhir kompleksinin yakınında meydana geldi.

ABD Savunma ve İstihbarat Bakanlığı daha önce de İran’ın Orta Doğu’daki en büyük yeraltı silah üretim programına sahip olduğunu iddia ediyordu.

Haber ajansı ayrıca Tahran yakınlarındaki Parşin askeri üssünün daha önce IAEA’nın dikkatini çektiğini de hatırlatıyor. İran’ın yaklaşık 20 yıl önce, nükleer silah üretiminde kullanılabilecek bileşenlerin bulunduğu topraklarda testler yaptığı iddia ediliyor. İran makamları ise hiçbir zaman kendi nükleer silahlarını üretmeye çalışmadıklarını belirtiyor.

Parşin askeri kompleksi

Parşin, Tahran’ın yaklaşık 30 km (19 mil) güneydoğusunda bulunan bir İran askeri kompleksidir.

Barjamali Hills brokarının kuzeybatısında, roketatar test sitesi, Şahid Hemat Sanayi Grubu (PSHY) Araştırma Merkezi’nin bir parçası olup ateşleme standı motorunun imza testinin Rusya SS-Sandal roketinin teknolojisini içerdiği 1997 ağustosunda bir Amerikan casus uydusu tarafından doğrulandı.

15 Aralık 1997’de, 800 mil (1300 km) roket için gereken Balistik Füze için en az altıncı 1997 motor testi yapıldı. Mevcut istihbarata göre test, 1997 yılında yapılan altıncı ya da sekizinci testti. Rusya'ya Merkezi Aerohidrodinamik Enstitüsü’nün [TsAGI] 1997'in başlarında SHSH'de bir rüzgar tüneli inşa etmek için İranlı ve Rus füze tasarımcıları için Şahab-3 füzesinin nasıl değiştirileceğini söyledi.

IAEA Denetimi

13 Ocak 2005’te Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) müfettişleri, güven artırıcı bir önlem olarak Parşin askeri üssüne erişime izin verdi.

Kasım 2005’te, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) müfettişleri, güven artırıcı bir önlem olarak Parşin askeri üssüne erişime izin verdi.

8 Mart 2012’den beri ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin, İran’ı Birleşmiş Milletler müfettişlerinin askeri tesisi ziyaret etmesine izin vermeye çağırdı.

Ekim 2014’ün başlarında, New York Times, sitede meydana gelen patlamanın sabotaj kaynaklı oluşuyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Temmuz 2015’te, askeri-sanayi kompleksinde silahlarla ilgili bir faaliyet olduğu iddiası vardı. Ancak İran’ın BM elçisi, sitede nükleer silah üretimi olmadığını ve Parşin askeri kompleksinden çok uzak olmayan Mamloo Barajı’nın karşısındaki yeniden yol inşası nedeniyle reaktivasyonun yanıltıcı olduğunu belirtti. Muhammed Cevad Zarif, Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü’nün uydu görüntü analizlerinin bir yalan olduğunu söyledi.

ABD, İran ve BM silah ambargosu

Pentagon'a göre Amerika Birleşik Devletleri, BM'nin Ekim ayında İslam Cumhuriyeti'ne silah ambargosunu uzatıp uzatmadığına bakılmaksızın İran'ın Rus veya Çin savaş uçakları satın almasına izin vermeyecek.

Dışişleri Bakanı, Tahran'a silah satışı yasağının sona ermesinin, Rus Su-30 veya Çin J-10 gibi savaş uçaklarını satın alabileceği anlamına geleceğini belirtti. Amerikalı politikacıya göre, buna izin verilemez.

“Bu ölümcül uçaklarla Avrupa ve Asya, İran’da vurulma tehdidiyle karşı karşıya olacak. Birleşik Devletler bunun olmasına asla izin vermeyecek,” diye yazdı Pompeo.

Yazısına Su-30 ve J-10'un sırasıyla 3,000 ve 1,648 km'lik etki yarıçapını gösteren bir çizim de ekledi. Şekil, bir Rus savaş uçağının İran’dan Almanya, İsviçre, Finlandiya, İtalya ve diğer ülkelere uçabileceğini gösteriyor.

Bu şemaya göre Çin savaş uçağı bazı Doğu Avrupa ülkelerinin güneybatı sınırlarına ulaşabilecek.

Kaynaklara göre saldırıların arkasında İsrail var

New York Times 5 Temmuz’da güvenilir bir kaynaktan aldığı bilgiye dayanarak, İran’daki bir nükleer tesiste çıkan yangının patlayıcı bir madde kullanan İsrail’in sabotajından kaynaklandığını belirtti.

Yazıda, “Olanlardan haberdar olan bir Orta Doğu istihbarat yetkilisi, İsrail'in Natanz'daki nükleer tesise yapılan saldırıdan sorumlu olduğunu, güçlü bir patlayıcı madde kullanıldığını söyledi,” denildi.

Gazeteciler bilgi kaynağı hakkında daha ayrıntılı bilgi vermedi. Buna ek olarak makale, tesiste patlayıcı bir maddenin kullanılmasıyla ilgili bilgilerin, İran silahlı kuvvetlerinin seçkin bir birimi olan İslam Devrim Muhafızları Ordusu’ndan isimsiz bir asker tarafından da doğrulandığını bildiriyor.

Gazete, kaynakların İsrail'in yangına müdahalesiyle ilgili iddialarını doğrulayamadığını söyledi.

Hatırlayın, yangın 2 Temmuz’da Natanz kentindeki uranyum zenginleştirme kompleksinin binalarından birinde meydana geldi. Çevrede radyasyon kirliliği olmadığı iddia edilmekte.

5 Temmuz’da İsrail Savunma Bakanı Beni Ganz, İran'daki her olay için devletinin suçlanamayacağını açıkladı. Nükleer enerji sistemlerinin karmaşıklığından ve İranlı uzmanların düşük niteliklerinden bahsetti.

 

Mütercim: Dürdane Tekin / Kaynak: Bulgarian Military Haber Ajansı
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');