Sosyal Medya

Güncel

İngiliz medya devi BBC'ye ırkçılık suçlaması

Bir BBC muhabirinin, ülkede sağlık çalışanı siyahi bir gence otomobille kasti şekilde çarpılması olayında geçen ırkçı hakareti sansürsüz bir şekilde kullanması ağır bir şekilde eleştirildi.BBC’nin sosyal olaylar muhabiri Fiona Lamdin, İngiltere’nin güneyindeki Bristol kentinde siyahi bir sağlık çalışanına yönelik ırkçı bir saldırı olayını anlatıyordu.

Somerset polisi, lacivert renkli Honda Accord model bir otomobilin 21 yaşındaki siyahi bir sağlık çalışanı gence çarptığı olayı, ağır ve ciddi bir ırkçı saldırı olarak değerlendiriyordu.

BBC muhabiri Fiona Lamdin olayı anlatırken 'nigga' [zenci]  ifadesini kullandı. Tepkiyle karşılaşan Lamdin kendisini, "Sadece haberi sunmak için kullanmıştım. Kelimeyi -son derece saldırgan bir dil duymak üzeresiniz- çünkü adamlar kaçarken ırkçı tacizde bulundular ve ona ‘nigga’ [zenci] dediler.” şeklinde savundu.

BBC, internette yayınladığı makalelerindeki kelimeleri sansürlemeden kullandı.

Newsweek'in haberine göre; Lamdin bir sosyal medya kullanıcısının yaptığı yorumda, "Siyah olmayan insanların ırkçı bir olayı tanımlarken bile herhangi bir koşulda ‘nigga’ kelimesini kullanamayacağını herkes bilir. Bir BBC muhabiri nasıl kullanacağını bilmiyor mu?” şeklinde ağır bir şekilde eleştirildi.

Benzer şekilde pek çok yorumda BBC muhabiri eleştirildi.

BBC, konuyla ilgili açıklamasında,  “Bu, genç ve siyah bir adama şok edici ve provokatif bir saldırının hikâyesiydi. Ailesi BBC'ye saldırganların kullandığı ırkçı dilden bahsetti ve tüm gerçekleri kamuoyuna açıklamak istedi. Ama artık haberin bu versiyonunu kullanmıyoruz, ancak hikâyeyi anlatmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Yetkililer, olayın ardından halk yönelik ırkçı bir tehdit olmadığını ve mağdurun hastaneden taburcu edildiğini söyledi.

Mağdur genç, "İyileşmek için en az altı ayım var. Kırık bir bacak, kırık burun ve elmacık kemiğim var, yüzüm ve bacağım için plastik cerrahi ameliyatı gerekecek ve koltuk değneğiyle yürüyorum.” diye konuştu.

Genç, "Bunun başka bir kimseye olmasını istemiyorum, insanların bilinçli olmasını istiyorum. Bu beni hem fiziksel hem de zihinsel olarak kötü etkiledi. Dışarıda yürürken güvende hissetmiyorum ve futbol oynayamıyorum, müziğimi kaydedemiyorum, spor salonuna gidemiyorum ve hatta uyumuyorum - oturarak uyumaya çalışmalıyım artık." dedi.

Polis olayı soruşturmaya devam ediyor.

Mahalle Müfettişi Lorna Dallimore şunları söyledi: “Aracı bilerek üzerine sürmesine ve sonrasında ırkçı hakaretler etmesine bakılırsa bu olay çok edici bir ırkçı saldırıdır.” 
 

Çeviri: Burak Çelik

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.