Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Salgın Netenyahu'yu nasıl kurtardı?

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, sandalyesini bir virüse borçlu.Eski İsrail ordu şefi Benny Gantz, Başbakan Benjamin Netanyahu'nun Likud partisine uygun bir alternatif sağlamak için bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce Mavi ve Beyaz partisi kurdu . Üç sonuçsuz seçim yoluyla Gantz, Netanyahu'yu alt etmeyi vaat ederek, "demokrasiye tehdit" oluşturduğunu ve iddianame altında bir başbakanın önderliğindeki bir ortaklığı yönetmediğini ileri sürdü.

Netanyahu'dan iğrenme ve "Bibi'den başka herkes" sloganı, Mavi ve Beyaz'ın üç kurucu partisine katılan yapıştırıcıydı.Netanyahu'yu devirme vaadi, yüz binlerce geleneksel sol seçmenin İşçi Partisi ve Meretz partilerini terk etmesiyle Gantz'a 2 Mart seçimlerinde 120 üyeli Knesset'te 61 sandalyelik bir merkez sol bloğu verdi.
 
Arap Knesset üyelerini "beşinci sütun" olarak adlandıran sağcı Yisrael Beiteinu partisinin başkanı olan Batı Şeria yerleşimci Avigdor Liberman, Başkan Reuven Rivlin'e Arap Ortak Listesi tarafından desteklense bile İsrail'in bir sonraki hükümetini kurması için görev yapmasını önerdi. Zira onun nezdinde Netanyahu'dan kurtulmak için her şey mübahtı.
 
Mavi ve Beyaz partisinin ortağı olan Yesh Atid partisi başkanı Yair Lapid, milliyetçi Balad ve İslamcı Ra'am partileri de dahil olmak üzere Ortak Listenin 15 üyesi tarafından desteklenen bir hükümeti de destekledi.
 
Ancak Gantz'ın "Bibi hariç herhangi biri" bloğunun topladığı çoğunluğu, zayıf da olsa bir koalisyon da olsa çoğunluğa çevirme zamanı geldiğinde, kampı dağılmaya başladı. Fakat düşenilk domine taşı,  2 Mart'ta koştuğü Labor-Meretz ittifakından kaçan Knesset üyesi Orly Levy-Abekasis oldu. Ardından onu, Siyonist çoğunluk tarafından desteklenmeyen herhangi bir hükümete oy vermeyi reddeden Knesset üyeleri Tzvi Hauser ve Yoaz Hendel'i Mavi ve Beyaz'ın iki sağcı ideologu izledi . 
 
Yine de Gantz, suçlu iddianamesi altında bir politikacının hükümet kurmasını engelleyen yasayı - Netanyahu'nun kariyerine son verebilecek bir yasa - yürürlüğe girmesi için meclis çoğunluğundan yararlanmaya başladı.
 
Sonra coronavirus araya girdi ve Netanyahu en iyi yaptığı şeyi yaptı.Her akşam kameraların karşısına geçerek, salgının korkunç sonuçları hakkında uyarıda bulundu, Orta Çağ ve İspanyol gribinin salgınlarını çalışıp, korku çığırtkanlığı yapmaya başladı.Ve her akşam, gantz'a bu çaba uğruna seferber olması çağrısında bulundu.
 
Alt metin açıktı: Devlet olağanüstü hal durumunda.Küçük politikalara girişmeyi tercih eden herkes en iyi ihtimalle insanların acılarına kayıtsız kalır ve en kötü ihtimalle de cepheden kaçan bir korkaktır.
 
Netanyahu, politik kariyerini korumak için her zaman kamu korkusundan yararlandı: Birincisi, bu terör korkusuydu. Sonra İran'ın İsrail devletini bombalama ve yok etme tehdidi. Ve şimdi, amansız veba. Mavi ve Beyaz hala teslim olmayı reddettiğinde, Netanyahu İsrail halkına başka bir korku dozu enjekte etti.
 
Geçen hafta, sağlık bakanlığına sunulan korkunç bir senaryo, COVID-19'un 20.000 kişiyi öldürebileceğini belirten bazı medya kuruluşlarına sızdırıldı . Tehdidi göstermek için Netanyahu, İsrailli doktorların kitlesel kayıplar karşısında kimin yaşayacağını ve kimin öleceğini seçmek zorunda kaldıkları İtalyan meslektaşlarının ürpertici durumlarında kendilerini bulabileceklerini açıkladı.
 
Salgını,normal bir grip gibi değerlendiren ve bu tutumlarından dolayı öfkeli halk eleştirisine maruz kalan Başkan Donald Trump ve Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro gibi muhafazakar sağdaki arkadaşlarının aksine Netanyahu, virüsü ustalıkla her İsrail oturma odasına sürdü.
 
Zaten Şubat ayında dizginleri aldı ve gelen uçuşları kısma, ülkeye uçanların izolasyonu, insanlara mesafelerini korumaları talimatı verme ve ülkeye neredeyse tamamen kilitlenme emri verme gibi önemli ve haklı tedbirler aldı.
 
Test sürecinde ki kusurlar ve solunum cihazı sıkıntısı hakkında sürekli raporlara rağmen, Netanyahu'ya olan güven arttı . Devlet gözetim ajansı tarafından devletin salgın hastalıklarla başa çıkmak için uygun şekilde hazırlanmadığını gösteren yeni yayınlanan bir rapor dahi, Netanyahu'nun popülaritesini bozmadı. Son zamanlarda yapılan bir ankette, katılımcıların yüzde 60'ı Netanyahu'nun koronavirüs krizinde iyi performans gösterdiğini, ancak yüzde 34'ünün Gantz'dan memnun olduğunu söyledi.
 
Mavi ve Beyaz lider, ikisi de kötü olan iki seçenekle kaldı. Bunlardan biri çoğunluğun iradesine yanıt vermek, bir araya koyduğu siyasi paketi dağıtmak, yozlaşmış bir politikacıya sığınak sağlamak ve bazı seçmenlerini terk etmekti - Kanal 12 anketine göre Mavi ve Beyaz seçmenlerin yüzde 56'sı onun kararını hala destekliyordu. Diğer seçenek, akıntıya karşı yüzmek ve savaş meydanını ve birliklerini terk eden bir generalin imajıyla lekelenen dördüncü tur seçimine yönelmekti.
 
Sonüç olarak, Gantz İlkini seçti ve Netanyahu, sandalyesini bir virüse borçlu olan ilk lider olarak tarihe geçecek.
 
_____________________________
 
Müellif: Akiva Eldar (İsrailli analist-yazar) / ( Kaynak: The Aljazeera.com) -www.aljazeera.com/indepth/opinion/covid-19-saved-netanyahu
Mütercim: Hasan Nuhan Çelik / Düşünce Mektebi
 
 
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');