Sosyal Medya

Deprem Çantası mı, depreme dayanıklı bina mı?

Deprem çantasına ihtiyaç duymayacak binalar yapmak için bilime ve teknolojiye odaklanmamız gerekiyor. Bunun için önümüze bakarak ilerlemeye devam etmemiz yeterli. Yoksa ömrümüz sosyal medyada birbirimize laf sokmakla geçer gider.İlim ve fikir ehli insanlar parmağıyla gökyüzündeki ayı gösterirken, aptallar aya değil parmağa bakarmış.
 
Biz depremde yıkılmayan bina yapmaya kafa yormak yerine, deprem çantası hazırlamakla uğraşırsak ömrümüz bu çantanın yanında sona erer.
 
Ne yapmamız gerekiyor?
 
Deprem çantasına ihtiyaç duymayacak binalar yapmak için bilime ve teknolojiye odaklanmamız gerekiyor.
 
Bunun için önümüze bakarak ilerlemeye devam etmemiz yeterli.
 
Yoksa ömrümüz sosyal medyada birbirimize laf sokmakla geçer gider.
 
**
 
Biz birbirimizi yerken bakın dünyada ne gelişmeler oluyor;
 
İspanyol mimar Pablo Campos López tarafından tasarlanan tuğlalar, anahtar-kilit modeliyle örülüyor.
 
Duvar örülürken harç kullanılmaması da, deprem sırasında tuğlaların birbirine destek olarak yıkılmaya karşı direniş göstermesine neden oluyor.
 
**
 
ABD’de bilim insanları, kum ve bakterilerden üreyebilen ve kendini yenileyebilen canlı tuğla üretti.
 
İnşaat sektörünü devrim yapabilecek gelişme sayesinde sürdürülebilir yapılar inşa etmek ve sera gazı salınımını azaltmak mümkün olacak.
 
**
 
Ürettiği 3 boyutlu yazıcılar ile tanınan SQ4D şirketi, kendi geliştirdiği Otonom Robotik Yapı Sistemleri (ARCS) isimli inşaat yazıcısını kullanarak 175 metrekarelik evi 2 günde tamamlamayı başardı.
 
Şirket, ev için toplam maliyetin de 6 bin dolardan daha az olduğunu açıkladı.
 
**
 
10 farklı ülkede çalışanlar ve yöneticilerle yapılan bir ankete göre, çalışanların yüzde 64’ü, robotlara yöneticilerden daha fazla güveniyor.
 
Robotlara en fazla güvenen ülke Hindistan, en az güvenen ülke ise yüzde 54 ile İngiltere.
 
Robotları daha adil olduğu bir dünyaya doğru mu gidiyoruz!
 
**
 
Mojo Vision’un 5 senedir üzerinde çalıştığı akıllı lensler, bilim kurgu filmlerini gerçeğe dönüştürecek.
 
Yapay zeka kullanılarak tasarlanan akıllı lensler sayesinde randevularınızı hatırlayacak, size gelen mesajları okuyabileceksiniz.
 
**
 
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacide Alsoy Altınkaya ve ekibi, peynir altı suyunun tozunu mısır proteiniyle birleştirerek, yenilebilir, esnek ve dayanıklı gıda ambalaj malzemesi üretti.
 
**
 
Yeni ölümcül virüsün ortaya çıktığı Çin’in Hubei bölgesine bağlı Vuhan kentinden 15 Ocak’ta ABD’nin Seattle kentine dönen, ABD’de virüsün bulaştığı erkek hastaya az sayıda sağlık çalışanı ile bir robot bakıyor.
 
Stetoskop kullanan ve yaşam bulgularını ölçen robot, ekranı aracılığıyla doktorlarla hastanın konuşmasını sağlıyor.
 
**
 
Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi’nde çalışan bilim insanları, ay tozunun simüle edilmiş örneklerinden solunabilir oksijeni üretecek bir sistem üzerinde çalışıyor.
 
Yeni çalışma hem nefes almak hem de yakıt üretimi için son derece önemli.
 
**
 
Google ile birlikte ABD’de araştırma yürüten bilim insanları, herhangi bir hayvandaki beyin bağlantılarını inceleyen en büyük ve yüksek çözünürlüklü beyin haritasını yayımladı.
 
**
 
Kanada İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde araştırma yürüten bilim insanları, onkolojik hastalıkların insandan insana bulaşabileceği açıkladı.
 
WHO ise söz konusu hastalıkların çevre etkenlerinden dolayı genetik olarak insandan insana geçebileceğini düşünüyor.
 
Kanser bulaşıcı mı değil mi, işte güzel bir uğraş.
 
**
 
Bilim insanları, Dünya’nın içinden gelen yeni “hayalet parçacıkları” buldu. Jeonötrino diye bilinen gizemli parçacıklar nadiren maddeyle etkileşime giriyor, bu nedenle de tespit edilmesi neredeyse imkansız.
 
**
 
Sosyal medya devi Facebook, İngiltere’deki merkezinde bin kişiyi işe alacak. İstihdam edilenlerin çoğu zararlı online içeriklerin tespit edilmesi alanında faaliyet gösterecek.
 
Yaklaşık 500 kişi yazılım mühendisliği, ürün tasarımı ve veri bilimi gibi bölümlerde çalışacak.
 
**
 
Almanya’da üç boyutlu yazıcıyla ilk otomobil üretilmiş.
 
LOCI adı verilen otomobil tüketicinin istediğine göre de tasarlanabilecek.
 
İşte üretimin geldiği nokta.
 
**
 
İtalya’da milattan sonra 79 yılında patlayan Vezüv Yanardağı’nın lavları altında kalan, 20’li yaşlarında olduğu sanılan bir gencin beyni aşırı sıcaktan cama dönüşmüş.
 
Bugün de aşırı ve lüzumsuz gündemle önümüzü göremiyoruz.
 
Beyinlerimiz cama dönüşmek üzere.
 
Her gördüğünü yansıtmaktan başka bir işe yaramıyor.
 
 
Yaşar Süngü / Yenişafak

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');