Sosyal Medya

Erdoğan: Operasyonla hedefimize büyük ölçüde ulaştık

​Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, güvenli bölge oluşturma konusunda hedeflerinin büyük bir bölümüne ulaştıklarını söyledi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’den Türkiye’ye yönelen PKK-YPG ve DEAŞ saldırılarını önlemek için, güvenli bir bölge tesisi için çalıştıklarını ve bu hedeflerine büyük ölçüde ulaştıklarını belirtti.
 
Masum kanının dökülmesini istemediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye’de faaliyet gösteren diğer tüm güçlerin, rejimin ve terör örgütlerinin aksine biz, her ne sebeple olursa olsun, bölgede tek bir damla masum kanı dahi dökülsün istemiyoruz. Bunun için, bıçak kemiğe dayandığında elbette güç kullanmaktan çekinmiyoruz, ama ilk tercihimiz daima meselelerimizi suhuletle çözmekten yanadır. Amerika ve Rusya ile vardığımız mutabakatların sebebi budur. Yoksa Türkiye, terör örgütünü bulunduğu her yerde ezip geçecek güce, imkâna ve kararlılığa sahiptir." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, "AB'nin bize verdiği sözler var. 2015'te 3+3 milyar avro destek vereceklerini söylediler. Bize gelen ney? 3 milyar avro. Biz ne kadar harcama yaptık? 40 milyar dolar. Görüştüğümüzde soruyoruz, 'Hazırlıyoruz, projelere bakmamız lazım' diyorlar. Hangi proje? Biz projeleri bitirmişiz. 'Güvenli Bölge'yle ilgili projeyi, Birleşmiş Milletlere takdim ettim. İnanın yoklar! Doğru konuşmuyorlar. Dürüst konuşmuyorlar. Konuşsalar da konuşmasalar da Tel Abyad'la Rasulayn arasında güvenli bölgeyle beraber mültecilerin yaşayabileceği sosyal alanları, konutları, altyapısı ve üstyapısıyla yapacağız ve dünyaya da bunu ispat ederek göstereceğiz." şeklinde konuştu.
 
 
Destek verilmemesi durumunda kapılarını açacaklarını vurgulayan Erdoğan şunları söyledi: "Bin ile 2 milyon arasındaki Suriyelinin geri gönderilmesine destek vermezlerse sınırlarımızı açarız. Yürürler Avrupa'ya! Her iki konuda da hiç kimseye şantaj yapmayız. Sadece durumu söylüyoruz."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.