Sosyal Medya

Güncel

Türkmenistan'ın başkentinde kadın sürücülerin araçlarına el konuldu

Aşkabat'ta kadın sürücüler kentin ana caddesi boyunca seyahat etme haklarından mahrumTürkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta trafik polisi, şehrin ana caddesi olan Türkmenbaşı Caddesi'nde kadınların araba kullanmasını yasakladı.
 
Radyo Liberty Aşkabat muhabirine “Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Olimpiyat kentinin merkezi binalarının bulunduğu ana karayolunda kadınlar yoğun bir şekilde gözaltında tutulmaya başlandı. Kadınlar durduruldu ve araçlar ellerinden alınarak trafik polisi merkez ofisine götürüldü. ”denildi. Kaynak, “Türkmenbaşı Caddesi'nde gözaltına alınamayan birçok kadın, trafik polisi aracı tarafından komşu caddelerde takip ediliyor” diye ekledi.
 
Muhabire göre, trafik polis memurlarına atıfta bulunarak, kadınların Türkmenbaşı Caddesi boyunca seyahat etmesinin yasak olduğu Eylül ayından bu yana yürürlükte olan yasak, ancak birçok kişi sadece sokak baskınlarına maruz kalınca bunu öğrendi.
 
Polis gazetecilere yasağı hakkında yorum yapmadı.
 
Yılın başından bu yana, Türkmenistan'daki kadın sürücüler, sürücü ehliyetlerinin alındığından ya da belgenin sona ermesinden sonra yenilerinin verilmediğinden şikayet ettiler. Ayrıca, Türkmenistan mevzuatı, kadınlar ve erkekler için eşit hak ve fırsatları garanti etmektedir.
 
Kaynak: www.dunyabulteni.net

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.