Sosyal Medya

ABD Dışişleri: Türkiye'ye yaptırım konusu hala masada

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper, Trump yönetiminin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımı nedeniyle Türkiye'ye her türlü yaptırımı hala değerlendirdiğini söyledi.ABD Başkanı Donald Trump'ın AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a S-400'lerden dolayı Türkiye'ye yaptırım uygulamak istemediğini söylemesine rağmen, yönetimindeki yetkililerden farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu kez ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper, gazetecilere bu konuda açıklamalarda bulundu.
 
TAKVİM YOK, GELİŞİNE GÖRE
 
Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 anlaşmasına karşılık vermek bağlamında tüm eylem seçeneklerinin değerlendirildiğinden söz eden Cooper,  "Bunların hepsi belli şartlara bağlı ve bir takvimi yok. ABD'deki yasamanın yaptırımlarla ilgili oluşturduğu bir çizelge yok" diye ekledi.
 
DÜZLÜĞE ÇIKMADILAR, YAPTIRIM KARTI HALA MASADA
 
Türkiye için "Yaptırım dayatılması konusunda henüz düzlüğe çıkmadılar. Bu mesele, hala oyuna dahil" ifadesini kullanan Siyasi-Askeri İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı, şu vurguyu yaptı:
 
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper
 
TÜRKİYE'YE 'İBRETLİK YANIT' İMASI
 
"ABD'nin kendisine yakın düzeydeki bir hasımından askeri donanım alıp almamak gerektiğini Washington'ın diğer ortaklarına göstermek bakımından Türkiye ilginç bir vaka." 
 
ASKERİ İŞBİRLİĞİNE DEVAM
 
Cooper, S-400 münakaşasına rağmen Ankara ile askeri işbirliğinin güçlü devam ettiğini kaydetti. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');