Sosyal Medya

Özel / Analiz Haber

Güzel İşler Derneği'nin güzel hikayesi...

Güzel İşler Derneği son zamanlarda icra ettiği faaliyetlerle adından sık sık söz ettirmeye başladı. Düşünce Mektebi olarak buradaki faaliyetleri ve derneğin amacını yakından anlamak adına kendileriyle bir röportaj gerçekleştirdik.Güzel İşler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği nedir, ne gibi faaliyetlerde bulunmaktadır? Kuruluş aşaması, misyonu nedir?

Merhaba , öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.

Güzel İşler Derneği’nin hikayesi şöyle başladı:

Birbirini uzun yıllardır tanıyan birkaç iyilik gönüllüsü arkadaş bu iyilik potansiyelini somutlaştırabilmek için halı saha maçı yapmaya başladı. Buradaki amaç; gençlere, çocuklara, yaşlılara temiz bir ortamda, temiz bir şekilde spor yapabilme imkanı sunmak ve günümüzdeki kirletilmiş futbol anlayışına inat, sertlik olmadan, küfür etmeden, ikili tartışmalara girmeden de spor yapabilmekti. Bu maçlar 5 senedir her Cumartesi Bayrampaşa’da devam ediyor çok şükür.

Bu maçlar vesilesiyle farklı yaşlardan, farklı dünya görüşlerinden pek çok yeni arkadaşımızla tanıştık. Bu arkadaşlarımızla hem ikili ilişkilerimizi geliştirmek hem de kendimizi geliştirebilmek için haftada bir gün buluşup sohbet etmeye başladık, sohbetin çerçevesini Kur’an ayetleri belirliyordu, bu ayetleri çeşitli tefsirlerden okuyup hep birlikte bu ayetleri hayatımıza nasıl tatbik edebiliriz, bunu konuşuyorduk. Bu buluşmalar da hala her Perşembe akşamı devam ediyor.

Ayetler sizin de bildiğiniz gibi hayata dahil olmaya, sosyal adalete, karşılıksız vermeye davet ediyor, bu aşamada biz imkanlarımız ölçüsünde çevremizdeki ihtiyaç sahibi aileleri tespit edip yardımlar yapmaya başladık, sadece maddi yardımlar değil, hanım kardeşlerimiz bu ailelerdeki çocuklarla ve annelerle de ilgileniyorlar, geziler, kahvaltılar düzenliyorlar, bu yardımlar da bugün hala devam ediyor. Aynı dönemde Darülaceze ziyaretlerine başladık, oradaki insanların maddi destekten ziyade, çok ciddi manevi ilgiye ihtiyaçları olduğunu gördük, bu ziyaretlerimiz de her ay yapılmaya devam ediyor.

Daha sonra aramıza katılan yeni arkadaşların da getirdiği enerji ile uzun zamandır gönlümüzden geçen yeni bir faaliyete başladık. Haftada bir gün sokakta yaşamak zorunda bırakılmış insanlara çorba dağıtmaya başladık, daha sonra çorbanın yanına battaniye, kıyafet; onların neye ihtiyacı varsa gücümüz yettiğince karşılamaya başladık. Kiminin işe ihtiyacı vardı yönlendirdik, kimi memleketine dönmek istiyordu, biletini alıp yolcu ettik, kimini sürekli bakım görebilecekleri kurumlara yerleştirmeye çalıştık. Yaklaşık iki sene boyunca her Cumartesi akşamı Esenler Otogarı’nda bu faaliyetimiz de devam etti ancak şu an gönüllü insan yetersizliğinden ötürü ve Otogar’da yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle  çorba dağıtımına çıkamıyoruz, bu durum bizi çok üzüyor, inşallah yeterli gönüllü sayısına ulaşarak bu faaliyetimizi yeniden başlatabiliriz.

Evsiz insanlarımızın dünyasına girince onların yemekten çok temizlik ihtiyacı olduğunu öğrendik, birçoğu sırf bu yüzden ailesinin yanına dönemiyordu, iş arayamıyordu, hepsinden önemlisi bu durum çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyordu. Onlara ,bu imkanı sağlamak için çeşitli yollar denedik ama içimize sinen bir model geliştiremedik, dernek kurma gereği bu noktada doğdu diyebiliriz. Haftada bir gün de olsa duş alabilecekleri, temiz kıyafetler giyip, gerekiyorsa traş olup, karınlarını doyurabilecekleri bir ortam sağlamak niyetiyle Bayrampaşa’da bir yer tuttuk, çok şükür bu faaliyet de her Cumartesi 15 ile 19 saatleri arasında devam ediyor.

Tüm bu faaliyetlerin hem temeli hem de güzel bir sonucu ise gönüllüler arasında oluşan kardeşlik bağı. Günümüzde bildiğiniz gibi insani ilişkiler bireysel menfaat üzerine kuruluyor, insanlar birbirlerine maddi imkanları, sosyal statülerine göre değer veriyor. Biz bu tür sosyal ilişkilere de bir alternatif oluşturmaya çalışıyoruz. Ahlaki değerlerimizi sürekli geliştirmek konusunda birbirimizi teşvik ediyoruz. Toplumu güzelleştirebilmenin yolunun kendimizi güzelleştirmekten geçtiğine inanıyoruz. Çok şükür hepimiz bu konuda daha iyi bir noktaya geldik, inşallah bundan sonra daha da iyi olacağız.

 

Organizasyon yapısı nasıl işler?

Organizasyon olarak gönüllülük ve sorumluluk temelli bir çalışma şeklimiz var, her faaliyetin bir sorumlusu ve ona destek olan diğer arkadaşlar var, sorumlu olmak ya da başkan olmak hiyerarşik bir üstünlük anlamına gelmiyor, Faaliyetlere katılmak, fikir vermek, eleştiride bulunmak için herhangi bir mevki sahibi olmak gerekmiyor, karar alma sürecine dahil olmak için ise derneğin amacını benimsemiş olmak yeterli.

Faaliyetlere bakış açısı noktasında bizim için en önemlisi: sürdürülebilirlik, çünkü asıl fayda bu şekilde sağlanmış oluyor. Hem o yardımın gerçekten doğru kişiye ulaşıp ulaşmadığını takip edebilmek için hem de o insanın manevi ihtiyaçlarını da gidererek, “yardıma ihtiyacı olmayacağı bir seviyeye gelebilmesi için” düzenli ilişki kurmak, destek olmak çok önemli.

Yardımları bağış usulüyle mi finanse ediyorsunuz? Yardımseverler nasıl bağışta bulunabilirler?

Tüm faaliyetler gönüllülerimizin bağışlarıyla finanse ediliyor, bazen diğer yardım dernekleri de destek oluyorlar sağolsunlar. Destek olmak isteyenlerin mümkünse derneğimizi ziyaret ederek bizleri daha yakından tanımalarını, yardımlarını da bizzat kendi elleri ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalarını tercih ediyoruz. Özellikle soğuk havalarda; sokakta yaşayan insanlar için bot, mont, battaniye ihtiyacı, duşa gelenler için iç çamaşırı ihtiyacımız oluyor. Eğer derneğe gelme imkanları yoksa bizimle iletişime geçerek banka hesabımıza bağış yapabilirler

 

Gönüllülük konusunu oldukça ön plana çıkardığınızı görüyoruz, nasıl değerlendirirsiniz?  

Özellikle bizim gibi yardımlaşma derneklerinde işler kurumsallaştığı zaman, hacim büyüdüğü zaman samimiyetin maalesef kaybolduğunu görüyoruz, halbu ki bir insana yardım yaparken o insan sizin gözlerinize bakar, onun önceliği elleriniz değil gözlerinizdir, eğer gözlerinizde o merhamet, ilgi yoksa asıl amaca ulaşılabileceğini düşünmüyoruz. Bu samimiyet de ancak siz orada görevli olarak değil de gönüllü olarak bulunuyorsanız mümkün!

İkinci nokta da; işin içine ünvanlar makamlar yani hiyerarşi girince asıl amaçtan uzaklaşılıyor, bu sefer kişisel tatminler devreye giriyor, bereket kayboluyor. O yüzden hepimiz çok şükür sadece gönüllüyüz, insanları da gönüllü olmaya davet ediyoruz, bu davet bizim derneğimize yönelik değil, herhangi bir derneğe olabilir, bireysel olarak da yapılabilir ama lütfen herkes bir iyiliğin ucundan tutsun, sokaklarda her türlü desteğe ihtiyacı olan insanlar var ve sizde de mutlaka verebileceğiniz bir şey var.

Derneğiniz ihtiyaç sahipleri için duş imkanından tutun  gençler için sporu teşvik edici faaliyetlere kadar geniş bir makasta çalışmalar yürütüyor. Nasıl değerlendirirsiniz?

Biz bir dernek kurmak için çıkmadık yola. Biz kendimize ve diğer insanlara yardım etmek istiyorduk, elimizin ulaştığı yerlere de ulaşmaya çalıştık, dernek bunun bir aracı. Dolayısıyla birden fazla alana yayılmış olmak; dernek için belirlediğimiz bir misyon ya da strateji değil.

Hikayenin özeti şu aslında; birinin yardıma ihtiyacı vardı bizde de ona yardım edebilecek bir imkan vardı, sonra işler bu noktaya geldiJ

Size katılmak ve gönüllü olmak isteyenler ne yapmalılar?

İmkanları varsa tanışmak için derneğimize gelmelerini, faaliyetlere katılmalarını isteriz, bunun için üye vs olmak gibi bir şart yok. Gelebilme imkanları olmayanlar sosyal medyadan Güzel İşler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği hesaplarımızı inceleyebilirler.

Teşekkürler 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');