Sosyal Medya

Güncel

Reuters, Kıbrıs'taki sondaj faaliyetleri nedeniyle AB'nin Türkiye'ye uygulamayı planladığı yaptırımları yayınladı

Avrupa Birliği (AB), hazırladığı taslak metine göre Kıbrıs'ta "yasadışı" hidrokarbon sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye ile hava taşımacılığı anlaşması hakkındaki müzakereler ile üst düzey diyalogu askıya alacak ve 2020 yılında Türkiye'ye yapacağı mali yardımı azaltacak.Avrupa Birliği (AB), hazırladığı taslak metine göre Kıbrıs'ta "yasadışı" hidrokarbon sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye ile hava taşımacılığı anlaşması hakkındaki müzakereler ile üst düzey diyalogu askıya alacak ve 2020 yılında Türkiye'ye yapacağı mali yardımı azaltacak.

AB üyesi ülke temsilcilerinin bugün Brüksel'de ele alacağı taslak metinde değişiklik yapılması söz konusu olabilir. Metinin Pazartesi günü yapılacak olan üye ülke dışişleri bakanları toplantısında görüşülerek kabul edilmesi amaçlanıyor.

Reuters tarafından görülen taslak metinde, "Türkiye'nin devam eden ve yeni yasadışı sondaj faaliyetlerinin ışığında (AB), Kapsamlı Hava Taşımacılığı Anlaşması hakkındaki müzakereleri askıya almaya karar verdi ve şu an için üst düzey diyalog toplantısı yapmamak üzerinde anlaştı" denildi.

Metinde ayrıca, "Konsey (Avrupa) Komisyonu'nun 2020 için Türkiye'ye katılım öncesi yardımı azaltma teklifini kabul etti ve Avrupa Yatırım Bankası'nı (EIB), özellikle de devlet destekli borç verme konusunda Türkiye'deki kaynak sağlama faaliyetlerini gözden geçirmeye davet etti" denildi.

Açıklamada Türkiye'nin Akdeniz'in doğusunda sondaj faaliyetlerine devam etmesi halinde AB'nin daha da kısıtlayıcı önlemler almaya hazır olduğu belirtildi.

Görüşmelere katılan AB diplomatı Reuters'e yaptığı açıklamada, "(Bu kısıtlayıcı önlemler) Sadece bu belirli yasadışı faaliyetlerle bağlantılı kişileri hedef alıyor. Göç, terörle mücadele, NATO konusunda Türkiye'nin işbirliğine ihtiyacımız olduğu için bunu dikkatlice düzenlemeye çalışıyoruz" dedi.

Diplomat, "Bazı üye devletler enerji sevkiyatı konusunda Türkiye'ye bağlılar, bu yüzden dikkatli adımlar atmak zorundayız. Geniş kapsamlı ekonomik yaptırım beklemiyorum" dedi.

Ankara dün yaptığı açıklamada, Yunanistan ve AB'nin Türkiye'nin Kıbrıs'taki sondaj faaliyetlerinin yasadışı olduğu yönündeki eleştirisini reddetti.

Diplomatlar, Kıbrıs Rum kesiminin yaptırımlarla ilgili daha sert bir söylem için baskı yaparken, diğer bazı AB devletlerinin de Ankara ile tüm üst düzey iletişim kanallarını kapatmaya temkinli yaklaştıklarını belirtti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.