Sosyal Medya

Trump için çanlar çalıyor! Anketlerde Biden en güçlü aday

ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Demokratlar arasında aday adaylığı yarışı yaşanıyor. Trump'ın karşısına çıkmak için Demokratlarda şu ana kadar 20 isim yarışa girdiğini açıkladı. Anketlere göre 2020 başkanlık seçimleri öncesinde Demokratlararasında eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Vermont Senatörü Bernie Sanders, Demokrat Parti’de ipi göğüslemeye en yakın iki isim olarak öne çıkıyor.Amerikalılar 3 Kasım 2020'de 59. başkanlık seçimi için sandığa gidecek. Cumhuriyetçi ABD Başkanı Donald Trump'ın karşısına çıkmak için Demokratlar arasındaki aday adaylığı yarışı tüm hızıyla sürüyor.
 
Demokratlarda şu ana kadar 20 isim başkanlık yarışına girdiğini açıkladı. Önceki Başkan Barack Obama döneminde Başkan Yardımcılığı yapan Joe Biden ile Demokratların başkan adayı Hillary Clinton'a kıl payı kaybeden Senatör Bernie Sanders, kamuoyu yoklamalarında öne çıkan iki isim oldu.
 
Biden'a güçlü bir destek var
Biden'in destekçileri, ABD Başkanı Donald Trump’ın kışkırtıcı davranışlarının ve ülkede tepkiye yol açan politikalarının karşısında iki dönem başkan yardımcısının statüsünde bulunmuş deneyimli politikacı Biden’ın istikrarı geri getirebilecek en doğru isim olduğunu savunuyor.
 
Biden destekçileri Trump’ın Demokrat Parti içindeki ideolojik farklılıkların önemini azalttığını da öne sürüyor.
 
Obama'nın kampanyaları için büyük bir fon toplama aracı olan Lou Frillman, ”Biden’da kazanması için gereken tüm nitelikleri var ve o bence ülkenin bizi en uç noktalardan geri getirmesi için ihtiyaç duyacağı tüm nitelikleri taşıyor.” ifadelerini kullanıyor.
 
Frillman, Biden'i, Demokrat Partiyi 2016'da terk eden seçmenleri tekrar partiye geri döndürecek isim olarak gösteriyor.
 
Biden anketlerde de önde görünüyor
Joe Biden yayınlanan son ankete göre diğer adayların önünde. Reuters/Ipsos anketine göre Joe Biden en büyük desteğini de azınlıklar ve 55 yaş üstü yetişkinlerden alıyor.
 
Ankette 2020 başkanlık seçimi öncesinde eyaletler çapında yapılacak yarışlarda Demokrat Parti’nin başkan adayını belirlemesi muhtemel iki grup olan 2 bin 237 Demokrat ve bağımsızların tercihlerine odaklandı.
 
Ankete katılanların yüzde 24’ü Demokrat Parti’den aday adaylığını açıklayan ve potansiyel adaylar karşısında Joe Biden’a oy vereceklerini belirtti.
 
Biden, Cumhuriyetçiler nezninde de olumlu imaja sahip
76 yaşındaki Joe Biden iki dönem başkan yardımcılığı yapmasının ardından Beyaz Saray’dan ayrıldığından bu yana popülerliğini korudu.
 
Amerikalıların yüzde 63’ü Biden’la ilgili olumlu izlenime sahip. Bunların yüzde 88’i Demokrat, yüzde 59’u bağımsız, yüzde 39’u da Cumhuriyetçi.
 
Amerikalıların yüzde 58’i de, Bernie Sanders ve hızlı başladığı seçim kampanyasıyla rakiplerinden bazılarını topladığı bağışla geride bırakan Indiana eyaletinin South Bend şehrinin 37 yaşındaki belediye başkanı Pete Buttigieg ile ilgili olumlu görüş beyan ediyor.
 
Trump'tan Biden'a ağır sözler: Becereksiz ve budala
Demokrat Parti aday adayı Joe Biden Iowa'da düzenlediği mitingde Trump ile ilgili olarak "Katil ve haydut olan Kim Jong-un gibi diktatörleri bağrına basıyor. Her ikisinin hemfikir olduğu tek şey Joe Biden'ın başkan olmaması" demişti. Biden'a Trump'tan yanıt gecikmedi.
 
Biden'ın zavallı olduğunu düşündüğünü söyleyen Trump, "Başkalarındansa Biden'a karşı yarışmayı tercih ederim. Aklı en zayıf olan o. Bence Joe Demokrat başkan aday adaylarının en zayıf olanı. Diğerlerinin daha çok enerjisi var" dedi.
 
Trump, Biden için, "Bugün Iowa'da bir yerlerde benim adımı o kadar çok anmış ki insanlar artık dayanamamış. Bunu söylemeyi bırak, mıymıntı adam" diye konuştu.
 
Kararsız seçmenlerin sayısının yüksek olduğu eyaletler arasındaki Iowa, ABD'de başkanlık yarışa katılan adaylar için önemli bir gösterge kabul ediliyor.
 
Anketlerde Biden'ı Sanders takip ediyor
Ankete katılanların yüzde 15’i de 2016 yılındaki başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday olan Vermont senatörü Bernie Sanders’ı destekleyeceklerini söyledi.
 
‘Sosyalist’ ve ‘Yahudi’ kimliğiyle ön plana çıkan ve sıra dışı tavırlarıyla kendine has bir karakter sunan Vermont Senatörü Bernie Sanders, Biden’ın ardından Demokratlar arasındaki en favori ikinci başkanlık aday adayı olarak dikkat çekiyor. 1990 yılında Temsilciler Meclisine giren Sanders, 2007’de Vermont senatörü olarak ABD Senatosuna girdi ve o tarihten bu yana koltuğunu koruyor.
 
2016’daki başkanlık yarışında Demokratların başkan adayı olabilmek için Hillary Clinton’la kıyasıya bir rekabete giren Sanders, Clinton’ın 16 milyon oyuna karşılık 13 milyon kişinin desteğini alarak diğer tüm Demokrat adayları geride bırakmıştı. 2016 yılındaki çıkışının ardından hızını kesmeyen Sanders, Trump’a karşı sert çıkışlarıyla kamuoyunda ve medyada sürekli gündem yaratan en önemli Demokratlardan biri olmayı başardı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');