Sosyal Medya

Güncel

'Seçilmiş birini darbelerle indirmek, o ülkelere yapılacak en büyük zarar'

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: (2)- 'Venezuela'da halkın seçtiği birisi iktidara geldi, bunun iktidardan gitmesinin yolu da sandıktır. Sandıkları kurarsınız, halk iktidarı istemiyorsa baş göz üstüne ama halkın iktidardan indirmediği, seçilmiş birisini sokaklarda silahlı çetelerle, darbelerle indirmek maalesef o ülkelere yapılacak en büyük zarardır'- 'İsrail, Filistinlilere kan kuAK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Venezuela'da halkın seçtiği birisi iktidara geldi, bunun iktidardan gitmesinin yolu da sandıktır. Sandıkları kurarsınız, halk iktidarı istemiyorsa baş göz üstüne ama halkın iktidardan indirmediği, seçilmiş birisini sokaklarda silahlı çetelerle, darbelerle indirmek maalesef o ülkelere yapılacak en büyük zarardır." dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından "Uluslararası Öğrenci Akademisi Projesi" kapsamında Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye Söyleşileri" programında konuşan Kurtulmuş, dünyanın en önemli temel sorunlarından birinin işgal, yabancıların saldırıları ve müdahaleleri olduğunu söyledi.

"ABD, Afganistan'ı işgal etmeseydi, Taliban diye uluslararası bir örgüt ortaya çıkar, onun içerisinden de DEAŞ terör örgütü ortaya çıkar mıydı?" diyen Kurtulmuş, "Amerika'nın işgali olmasa DEAŞ diye bir örgüt çıkmazdı ortaya. Bunu ben ben söylemiyorum. Amerika Savunma Bakanlığı'nın istihbarat başkanı söylüyor. DEAŞ kim? Dünyanın dört bir tarafından toplanmışlar, bir ara 80 bin militanı vardı, ellerine ölüm makinelerini vermişler, 2 hafta içinde Suriye'nin batısından girdi, Irak'ın doğusundan çıktı. Kim verdi bunlara bu silahları? Maalesef Irak'ın işgali olmasaydı, bugün belki DEAŞ olmayacaktı. Suriye'deki durum olmasa PYD/ YPG olmayacaktı." ifadelerini kullandı.

- "Sandıkla gelen ancak sandıkla gider"

Kurtulmuş, Venezuela'da halkın seçtiği birinin iktidara geldiğini, bunun iktidardan gitmesinin yolunun da sandık olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Sandıkları kurarsınız, halk iktidarı istemiyorsa baş göz üstüne ama halkın iktidardan indirmediği, seçilmiş birisini sokaklarda silahlı çetelerle, darbelerle indirmek, maalesef o ülkelere yapılacak en büyük zarardır. İşte Türkiye, 15 Temmuz darbe girişimi gecesini yaşadık. Eğer dışarıdan verilen desteklerle o darbe Türkiye'de başarılı olsaydı ne biz burada konuşuyor olacaktık ne de belki sizler Türkiye'de okuyor olacaktınız. Çünkü sizin güçlü ve büyük Türkiye ile bağınızı kesecekler, sizin Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki yeni Türkiye'nin bir sevdalısı, bir dostu olmanızı önleyeceklerdi. Çok şükür milletçe bunu ortadan kaldırdık."

- "Büyük resim, hilalin yok edilmesi mücadelesidir"

Gençlerden karamsar bir tablo içinde olmamalarını isteyen Kurtulmuş, bu medeniyetinin çocuklarının irfan sahibi olmak mecburiyetleri bulunduğunu vurguladı.

Kurtulmuş, "Sadece parçalara bakarak olup bitenleri anlayamayız. Büyük resmi göreceğiz. Büyük resim, hilalin yok edilmesi mücadelesidir. Büyük resim, İslam medeniyetinin bir kez daha tarihten silinme gayretleridir. Büyük resim ayağa kalkmakta olan Asya'nın, Afrika'nın, Latin Amerika'nın halklarına bir daha fırsat vermeme oyunudur. Bu oyunu bozacağız. Neyle bozacağız? Bilgimizle bozacağız, ferasetimizle, dayanışmamızla bozacağız ve yeni bir dünyanın kurulması için gayret sarf edeceğiz." diye konuştu.

- "Dünyada yeni bir finansal mimariye ihtiyaç var" 

Kurtulmuş, dünyada yeni bir finansal mimariye ihtiyaç olduğunu, dünyanın para sisteminin, finansal sisteminin dikiş tutmadığını ve çöktüğünü anlatarak, "Dünya Bankası, IMF çalışmıyor. Bir işe yaramıyor. Şu an dünyada ticaretin yaklaşık yüzde 65'i, dolar üzerinden yapılıyor. Şimdi bütün dünya bunu konuşuyor. Bu sürdürülebilir bir yük değil. Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşların fonksiyonları yerinde değil. Dünya Ticaret Örgütü, Asya veya Afrika'nın bir ülkesi, onun yasalarına aykırı davransa kıyamet koparıyor ama bir gecede ABD Başkanı Trump diyor ki 'gümrük duvarlarını kaldırdım, şu kadar yükselttim.' Çin'e karşı, şuna karşı, buna karşı. Hani liberal bir piyasa vardı? Hani Dünya Ticaret Örgütü, gümrüklerin bir şekilde dengelenmesini kontrol ederdi? Güç kimseyse o istediği şarkıyı söylüyor. Mühür kimseyse Süleyman odur." değerlendirmesinde bulundu.

"Hayatımız boyunca uğraşacağımız, yeni dönemdeki en önemli fırsatlarımızdan bir tanesi, yeni bir para sistemine geçmek ve milli paralar üzerinden yapılacak ticaretle dolarizasyonun, yani dolara bağımlılığın azaltılmasını temin etmek." diyen Kurtulmuş, "Bunu yapabilir miyiz? Tabii ki yapabiliriz. Onun için kararlı, şuurlu, gayretli ve gerçekten çekinmeden yol alacak ve yeni bir dünyada yeni bir finansal sistemi ve mekanizmayı kuracağız. Evet, bunu siz kuracaksınız. Gayretle fedakarlıkla dünya mazlumları adına bunu yapacaksınız." ifadelerini kullandı.

Geçmişte Amerikalılardan insansız hava araçları almak için kapıda beklediklerini, F-35'lerde olduğu gibi vermediklerini dile getiren Kutulmuş, "Sonunda teknolojimizi kendimiz yaptık. Şimdi Türkiye kendi teknolojisiyle teröre karşı çok daha güçlü bir şekilde mücadele ediyor." dedi.

- "105 ülke, zengin ülkelerin ağzının içine bakıyor"

Küresel sistemde yeni bir siyasal sistem inşasına ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şunları söyledi:

"105 ülke, dünyanın zengin ülkelerinin ağzının içine bakıyor. Siyasette de 196 Birleşmiş Milletler üyesi ülke, 5 tane Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisinin ağzının içine bakıyor. 'Evet' derlerse oluyor, 'hayır' derlerse olmuyor. Suriye, kimyasal silah kullanıyor, bütün delilleriyle ortada ama bir şey yapamıyorsunuz. Güvenlik Konseyi'nde dayısı var, destekliyor, Suriye rejiminin elinden tutuyor. İsrail, Filistinlilere kan kusturuyor, 1967'den bu yana her gün zulmünü artırıyor, arkasında onun da dayısı var. Ne yaparsa yapsın, sırtını sıvazlıyor, hiçbir şey yapamıyorsunuz. O yüzden sayın Cumhurbaşkanımız sadece Türkiye adına değil bütün mazlum milletler adına, Birleşmiş Milletler kürsüsü dahil, dünyanın bütün platformlarından haykırıyor, 'Dünya 5'ten büyüktür.' diyor. 'Dünya 5'ten büyüktür' demek, bir temenni değil, 'Dünya bu sistemle yürüyemez, yeni bir küresel siyasal mimariye ihtiyaç var demektir.' Bunu hep birlikte başaracağız."

- "17 bin uluslararası öğrenciye burs veriyoruz"

YTB Başkanı Abdullah Eren de Türkiye Söyleşileri programının, YTB tarafından düzenlenen Uluslararası Öğrenci Akademisi'nin bir cüzü olduğunu, söyleşiler ile uluslararası öğrencilerin alanında ön plana çıkmış değerli isimlerle bir araya gelerek Anadolu irfanını da yakından tanıma fırsatı bulduğunu dile getirdi.

"Uluslararası öğrencilerimiz olarak sizler bizlere ailelerinizin emanetisiniz." diyen Eren, YTB bursulusu olan veya olmayan tüm uluslararası öğrencilerin sorunlarını, dertlerini dinlemeye her zaman hazır olduklarını kaydetti. 

Dünyanın 170'den fazla ülkesinden 150 bin öğrencinin Türkiye'deki 202 üniversitede şu an eğitim gördüğünü belirten Eren, "YTB olarak dünyanın 170 ülkesinden 17 bin uluslararası öğrenciye burs veriyoruz. Türkiye'de bir süre önce 20 bin uluslararası öğrenci varken, bugün bu sayı 150 binin üzerinde. Son 10 yılda Türkiye'de çok büyük bir uluslararası öğrenci artışı oldu. Tabii ki, bu artışta Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın Türkiye Bursları markasıyla sunduğu bursların da önemli bir katkısı oldu." diye konuştu.

Konuşmaların ardından yabancı öğrenciler, Numan Kurtulmuş'a hediye takdim etti, Kurtulmuş da öğrencilerle özçekim yaptı.

Programa, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi rektör yardımcıları ve yabancı öğrenciler katıldı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.