Sosyal Medya

Soğan fiyatları ucuzlayacak mı? İlk hasat yapıldı

Fakir fukaranın yiyeceği olmaktan çıkan soğan fiyatları cep yakıyor. Hatay'da ilk hasat yapıldı, gözler fiyatlarda... Vatandaş soğan fiyatının ucuzlamasını bekliyor.Hatay'da turfanda soğan hasadı başladı. 20 Mayıs'a kadar devam edecek olan hasatta Türkiye’nin farklı bölgelerinden Hatay'a gelen tarım işçileri, sabahın erken saatlerinden akşama kadar tarlalarda çalışıyor.
 
20 bin dekar alanda çalışan tarım işçileri, sökümünü yaptıkları soğanları keserek çuvallara dolduruyor. Daha sonra kamyonlara yüklenen soğanlar, Türkiye'nin farklı bölgelerine gönderiliyor.
 
Hatay Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Hatay'ın soğan üretiminde önemli yere sahip olduğunu söyledi. İl genelinde 20 bin dekar alana soğan ekildiğini aktaran Çolakoğlu, dekar başına 3-5 ton ürün elde edildiğini belirtti.
 
Çolakoğlu, yağışların fazla olması nedeniyle hasadın biraz geciktiğini dile getirerek ''Hasat 20 Mayıs'a kadar devam edecek. Ürünlerin piyasada yerini almasıyla fiyatların dengeleneceğini tahmin ediyoruz.'' ifadesini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.