Sosyal Medya

Güncel

Duterte çöp yüzünden savaş çıkaracak

Duterte, “Bir gemi hazırlanmasını istedim. Kanada, çöplerini ya geri alacak ya da Kanada’ya yelken açarak, çöplerini oraya dökeceğim” dedi.Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo DuterteKanada’nın 2013-2014 yılları arasında Filipinler’e yasa dışı olarak gönderdiği çöplerini geri almazsa Kanada’ya savaş açacaklarını açıkladı.

Duterte, çöp yığınlarının geri gönderileceğini aksi takdirde savaş ilan edileceğini duyurdu. 

Luzon Adası’da meydana gelen 6.1’lik depremin en fazla can aldığı Pampanga bölgesinde katıldığı toplantıda konuşan Duterte, “Bir gemi hazırlanmasını istedim. Kanada, çöplerini ya geri alacak ya da Kanada’ya yelken açarak, çöplerini oraya dökeceğim” dedi.

Duterte, “Kanada’ya savaş açabiliriz. Onları alaşağı da edebiliriz. Çöplerini geri vereceğim, ne olursa olsun! Sadece bekleyin ve görün” ifadelerini kullandı.

Evsel atık, plastik şişe ve çantalar, gazeteler ve kullanılmış yetişkin bezlerinden oluşan toplam 103 konteyner dolusu Kanada atığı, 2013-2014 yılları arasında Manila’ya toplu halde getirilmişti. Filipinler, Kanada’yı, 1995 yılında imzalanan Tehlikeli Atıkların Bertaraf Edilmesi ve Sınır Aşınmasına İlişkin Basel Sözleşmesini ihlal etmekle suçluyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.