Sosyal Medya

Güncel

AK Parti'den İmamoğlu'na cevap: Hukuki süreçten neden rahatsız?

Ekrem İmamoğlu'nun YSK'dan mazbatasını istemesine AK Parti'den tepkiler art arda geldi. Mahir Ünal, "Sayın Ekrem İmamoğlu, devam eden hukuki süreçten neden rahatsız? Kendini başkan ilan edip, bu sürecin durdurulmasını neye dayanarak istiyor" dedi. Ali İhsan Yavuz ise İmamoğlu'na "Sen seçildiğine nereden kanaat getiriyorsun?" sözleri ile yüklendi.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Twitter hesabından, YSK'nın kesin olmayan verilerine göre İstanbul'da belediye başkanlığı seçimini kazanan CHP'li Ekrem İmamoğlu'na tepki gösterdi.
 
Ünal, 'Mazbatamızı istiyoruz' diyen İmamoğlu'nun açıklamalarına ilişkin şu ifadeleri paylaştı: 
 
"Sayın Ekrem İmamoğlu, devam eden hukuki süreçten neden rahatsız? Kendini başkan ilan edip, bu sürecin durdurulmasını neye dayanarak istiyor? Kendisi elinde belge sallayarak usulsüzlükten bahsediyor. 'YSK itirazları dikkate almasın ve hukuki süreç durdurulsun ve elim ayağa kaldırılsın' diyor. Bu tavır millet iradesine, hukuk devletine saygısızlıktır. Devlet adamlığı, hukuki süreci yok saymak, şaibe oluşturmak, 'Ben başkanım' diyerek meseleyi oldubittiye getirmemektir."
 
'HANGİ HAKLA KENDİNİ BAŞKAN İLAN EDİYORSUN?'
 
İmamoğlu'na tepki gösteren bir diğer isim de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz oldu. 
 
İtiraz sürecinin devam ettiğini belirten Yavuz, "İstanbul CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı bu süreçlerin durdurulmasını talep ediyor. Sorular sormak istiyoruz. Diyoruz ki; sen seçildiğine nereden kanaat getiriyorsun, nasıl getiriyorsun? Bu süreçlerin bitmesini hangi hakla istiyorsun?" dedi. 
 
Yavuz, "Dünyanın her yerinde bir hukuki süreç var. Sandıktaki işlem biter seçim kurulundaki iş ve işlemlere sıra gelir. İtiraz süreçleri işler. Önce ilçe seçim kurulu gerekeni yapar sonra il seçim kuruluna itiraz edilir en son YSK'ya gitmek suretiyle mesele kesinleşir. Hangi hakla şimdiden kendini başkan ilan ediyorsun? Hangi hakla bizim bu işlettiğimiz süreçleri hadsizlik olarak görüyorsun?" ifadesini kullandı.
 
'ARADAKİ FARK 20 BİNİN ALTINA İNDİ'
 
"Bize verilmiş her oyun hanemize kaydedilmesini istiyoruz" diyen Yavuz, şöyle devam etti:
 
"Sancaktepe'de oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Mersin Gülnar ilçesinde MHP'nin kazandığı seçim CHP tarafından yapılan itiraz sonucu iptal edildi. Oradakini yasal hak olarak görüyorsun burada işletilen süreci kesmemizi istiyorsun. Tehditvari yaklaşımla sokağı işaret etmesi bir devlet adamına yakışmaz, siyasetçiye yakışmaz. Sağduyulu olmak durumundayız. Bizim maksadımız gerçeğin ortaya çıkmasıyla ilgilidir." 
 
AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım'la CHP'li Ekrem İmamoğlu arasındaki oy farkının eridiğini söyleyen Yavuz, "Daha çok az sayıda sandık açıldı ve bizim maddi itirazlara ilişkin ileri sürdüğümüz dilekçelerin çok azı görüşüldü, çok azını ileri sürdük. Buna rağmen aradaki fark 29 binlerden 20 binin altına inmiştir. Süreci takip edelim göreceksiniz bu fark erimeye devam edecek."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.