Sosyal Medya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern'den 'Cuma ezanı' hassasiyeti

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 50 kişinin şehit olduğu katliamın yaşandığı Christchurch’ü ziyaret etti. Başbakan Ardern, bu haftaki Cuma ezanının radyo ve televizyondan canlı yayınlanacağını açıkladı.Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye yönelik terör saldırısının ardından, Cuma ezanının radyo ve televizyondan canlı yayınlanacağını belirtti.
 
Yerel basında yer alan haberlere göre Ardern, Cuma ezanının, Radyo Yeni Zelanda (RNZ) ve Yeni Zelanda Televizyonu (TVNZ) aracılığıyla canlı yayınlanacağını söyledi.
 
"Ezanı ulusal olarak yayınlayacağız"
Cuma namazı için camilerde toplanan Müslümanlara destek verme arzusu içinde olunduğunu ifade eden Ardern, "(Cuma günü) TVNZ ve RNZ aracılığıyla ezanı ulusal olarak yayınlayacağız." dedi.
 
Başbakan Ardern, Yeni Zelanda'da cuma günü, terör saldırısının kurbanları için iki dakikalık saygı duruşunda bulunulacağını ve kadınlardan Müslümanlarla dayanışma göstermeleri için başörtüsü takmalarının istendiğini bildirmişti.
 
"Adını söylemeyeceğim"
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Yeni Zelanda meclis toplantısında milletvekillerine yaptığı konuşmada Avustralyalı teröristin adını hiçbir zaman söylemeyeceğini vurgulamıştı.
 
Ardern, cami saldırısını gerçekleştiren zanlının ismini telaffuz etmeyeceğini ifade ederek, "O bu terör eylemiyle çok şey hedefledi. Bunlardan biri de adının anılmasıydı. İşte bu sebepten benim onun ismini andığımı duymayacaksınız” diye konuşmuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.