Sosyal Medya

Yeni Akit yazarından sert eleştiri: Bu ekonomik değil, ahlaki bir çelişki

Ali Osman Aydın / Yeni Akit1’inci fotoğraf…
 
“Dövme sucuk…Alışveriş…Sucuk… Hamsi… Deve güreşi…Buza Tırmanma… Badem Çiçeği… Edebiyat ve Şiir… Tandır…Kar… Kitap…Tiyatro… Hasat…Sahaf… Motosiklet… Geleneksel Kültür, Sanat, Doğa ve Turizm…”
 
Bunlar yakın zamanda düzenlenen festivallerin temaları ve adları…
 
Hepsi de belediyelerce organize ediliyor bu festivaller.
 
İçlerinde AK Partili olan da var, CHP’li olan da…
 
Ağustos sonunda konuşulanları hatırlayın lütfen…
 
Kamuda tasarrufa gidilecekti. Kemerler sıkılacaktı. Zor günlerden geçiliyordu.  Dış güçlerin saldırısı söz konusuydu. Herkes elini taşın altına sokacaktı. Vs…
 
Diğer fotoğrafa geçelim.
 
 2’inci fotoğraf…
 
Şehrin merkezinde bir tanzim satış aracı…. Aracın tezgahında ucuz sebzeler… O aracın önünde bir kilometreden daha uzun bir kuyruk… Kuyrukta bekleyen her kesimden, her yaştan insan, insanımız… Bütün bu bekleyişin amacı, markettekinden, pazardakinden biraz daha ucuz birkaç parça sebze alabilmek… Hepsi bu kadar.
 
İki fotoğrafı yan yana koyup bakarken şunları görüyoruz: Yerel yönetimlerde neşeyle dolu festival havası eserken, vatandaşı hayat pahalılığının sert rüzgarları savuruyor.
 
Festivallerdeki coşku ile tanzim satış kuyruğundaki bezgin bekleyiş arasında yaman bir çelişki var. Ancak bu ekonomik değil, ahlaki bir çelişki. Bu çelişkiyi yöneticiler nasıl görmezler? Nasıl vatandaşlar üç kuruş için o uzun kuyruklarda saatlerce beklerken konser organize edip eğlenebilir, seçim çalışmalarına katkı olmasını umabilirler? Vatandaşın parasını bu tür fuzuli etkinliklere harcayabilir ya da bunları yapanlara göz yumabilirler!
 
Hani aynı gemideydik…
 
Hani “beka, bağımsızlık” mücadelesi veriliyordu?
 
Hani 15 Temmuz’dan hiçbir farkı yoktu bu mücadelenin…
 
Gerçi 15 Temmuz’da da durum pek farklı değildi. O gün de sıradan insanlar olarak bizler “köprüde” ve caddelerdeyken, çok azı hariç o siyah audiler, mercedesler ya kayıplara karışmışlardı ya da bir takım otoparklara saklanarak sosyal medyadan biz zavallı halkı sevk ve idare ediyorlardı! O zaman namlu karşısında bekleyen vatandaş şimdi de sebze kuyruklarında bekliyor. O zaman otoparklarda saklanan lüks makam araçları şimdi de festival alanlarındaki otoparkları süslüyor. Ama diğer tarafta da ucuz sebze kuyrukları uzuyor… Kuyruk da festival de aynı zamanda, aynı şehirde var oluyor. Bu iki fotoğraf arasındaki çelişki düzelmeden topyekûn ekonomik savaş verildiğine kimseyi inandıramazsınız. Halk tanzim sırasında saatlerce bekler ama o festivallerin ve devlet kesesinden yapılan pahalı seçim harcamalarının içinde açtığı yarayı unutmaz.   

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.