Sosyal Medya

Güncel

Taliban'ın arkasında namaz

Rusya'da 5 Şubat'ta başlayan Afganistan barış görüşmeleri halk üzerinde etkili olan kişi ve gruplar arasında gerçekleşiyor. Kabil hükümetini Afganistan devlet başkanı Hamid Karzai temsil ederken toplantıdan yansıyan bir kare Taliban İslam Emirliği Hareketi’nin Afganistan’da ne denli etkin olduğunu gözler önüne seriyor.Moskova'da 9 Kasım 2018'de gerçekleştirilen Afganistan konulu ilk görüşmenin ardından ikinci görüşme de 5 Şubat'ta düzenlendi.

Taliban İslam Emirliği Hareketi'nin Afganistan hükümeti ile görüşmeyiz açıklamalarının ardından gerçekleştirilen toplantıya Kabil hükümeti ile hükümete yakınlığı ile bilinen Yüksek Barış Konseyi davet edilmedi. Fakat toplantıya Kabil hükümetini temsilen eski devlet başkanı Hamid Karzai katılıyor.

WhatsApp Image 2019-02-07 at 15.23.39

Toplantıdan çekilen bu kare ise Taliban İslam Emirliği Hareketi'nin Afganistan'da ne denli etkin olduğunu gözler önüne serdi. Görüşmeler sırasında namaz arası veren Taliban heyetine katılan Hamid Karzai'nin Taliban'ın arkasında saf tuttuğu görüldü.

Görüntüler ABD'de büyük yankı uyandırdı. Taliban İslam Emirliği Hareketi son yıllarda Afganistan'nın yüzde 50'sini kontrol altına alarak ABD'yi masaya oturtmayı başarmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.