Sosyal Medya

Güncel

YSK: Beyan ettiği yerde oturmayan seçmenin kaydı dondurulacak

YSK, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve muhalefetin dile getirdiği 'kayıp seçmen'lerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre beyan ettiği yerde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak.YÜKSEK Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, "Seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları, oy kullanma yetkileri bakımından yasal zorunluluktur" açıklaması yaptı.
 
YSK Başkanı Sadi Güven imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, 31 Mart'taki mahalli idareler seçimine ilişkin bazı bölgelerde seçmen hareketinin olduğu ve bu hareketin muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik yapıldığı yönünde basında haberlerin yer aldığı belirtildi. Bazı ilçe seçim kurulu başkanlıkları ile siyasi partilerden de YSK'ya bu yönde bilgiler ulaştığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:
 
GERÇEK ADRESE NAKİL ŞARTI
 
"4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda, beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup, bu durumda olan seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır. Bu nedenle; seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları, oy kullanma yetkileri bakımından yasal zorunluluktur."
 
Çumhurbaşkanı Erdoğan, dün “İlçe değiştiren 1.5 milyon seçmenin 222 bini üyemiz. Yüzde 1’lik seçmen kaybımız var” demişti. Muhalefette aynı adreste onlarca kişinin seçmen olarak gözüktüğünü dile getirmişti. 
 
'Seçim göçü' tartışmasında YSK'dan ilk açıklama geldi. Beyan ettiği yerde oturmayanların kayıtları dondurulacak. YSK'nın açıklaması, istediği yerde oy kullanmak için adres değişikliği yapmak isteyenleri engelleyecek.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');