Sosyal Medya

Özel / Analiz Haber

Devlet eliyle kurulan terör örgütü: Şebbihalar

“Vücutlarını geliştirmek için özel ilaçlar kullanıyorlar. Zekâ seviyeleri çok düşük, beni anlamaları için onlarla çocuklarla konuşur gibi konuşuyordum.” - Suriyeli aktivist Dr. Musab AzzawRejim tarafından desteklenen ve bir ölüm makinesine dönüşen Şebbihaları gelin yakından tanıyalım; 
Arapça Hayalet anlamına gelen Şebbiha, Beşşar Esed'e bağlı silahlı, resmi olmayan bir teşkilattır. Şebbiha'nın 1975 yılında Hafız Esed’in yeğeni Nümeyr Esed tarafından kurulduğu zannedilmektedir.. Bundan önce Hafız Esed'e hizmet eden kuruluş, birçok ayaklanmayı kendi yöntemleriyle bastırmıştır.
HİKAYE 1970’DE LÜBNAN SINIRINDA BAŞLIYOR
Şebbihalar 1970’lerin başında Lazikiye’de örgütlenmeye başladı. Aslında, Lazikiye her zaman önemli bir liman ve dolayısıyla önemli bir kaçakçılık merkezi de olmuştur. Osmanlı zamanında Sünnilerin ve Hristiyanların elinde olan kaçakçılık ve liman yönetimi Esad’ın iktidara gelmesiyle yavaş yavaş Nusayri Alevilerin eline geçmeye başladı. 
1970’lerde Esad rejimi ithalat tekelini elinde bulunduruyordu ve birçok malın ülkeye girişi yasaktı. Yabancı sigaralar, kot pantolonlar, Coca Cola gibi “emperyalist” mallar bu yasak kapsamına giriyordu. 
Ayrıca araba ithalatı da devlet tekelindeydi. O dönem Suriye işgali altındaki Lübnan’daysa bütün bu mallar bulunuyordu. Ayrıca iç savaş yaşayan Lübnan’ın silaha ihtiyacı vardı. 
İşte bu yıllarda Lazikiye’de kaçaklık yapan bazı insanlar türedi. Lübnan’dan çaldıkları arabalara binen bu tipler önce Hafız Esad’ın üvey kardeşi İbrahim’in oğlu Malik Esad çevresinde toplanmaya başladılar. Bu kaçakçı grubu o dönemde Mercedes’in ürettiği “Shabahlara” binmeye başladı. Bu araçların büyük bagajları kaçaklık için bulunmaz bir nimetti. Hızlı araba kullanan ve serseri hareketlerde bulunan bu grubun adı zamanla hayalet anlamına gelen “Şebbiha’ya dönüştü. Grubun liderliği de Hafız Esad’ın erkek kardeşi Cemil Esad’ın oğlu Fevzi Esad’a geçti. 
KİMDİR BU ŞEBBİHALAR?
Bugün yaşanan iç savaşın en kirli yüzü olarak gösterilen Şebbihalar küçük bir liman kentinde kaçakçılık yapan bir grup olmanın çok ötesinde bir role büründüler zamanla…
Suriye’de Beşşar Esed’e bağlılık yemini eden bu milis üyeleri, aşiretlerden seçiliyor. Şebbiha üyelerinin neredeyse tümü uzun bıyık ve sakal bırakıp saçlarını kazıtıyor ve ordudan atılmış asker ve iç güvenlikçilerden oluşan bir gayri nizami harp örgütü olarak hareket ediyorlar. 
Şebbihalar rejim askerlerinin tank ve top ateşiyle vurduğu kentlere saldırıyor. Genelde kamuflaj pantolonlar ve siyah tişörtler giyen Şebbihalar bombardımanın ardından devreye girip köy ve kasabalara şok baskınlar düzenleyip kadın, çocuk demeden insanları katlediyor. 
Çete üyelerinin yüzde 80’i Nusayrilerden geriye kalanları ise Suriye’deki diğer etnik unsurların kirli bireylerinden oluşuyor. 
Suriyeli muhaliflerin yapmış olduğu propaganda videolarının hemen hemen hepsinde Şebbihaların kullanmış oldduğu orantısız güç ve katliamlar yer alıyor. Sivil, kadın, çocuk ayırt etmeksizin öldürmeye odaklı bir yol izleyen bu milisler çekildikleri şehirlerde arkalarında insanların bakmaya korkacağı katliamlara imza atıyor. 
KASLI VÜCUTLARI VAR AMA ZEKÂLARI YOK
Daha önce yaralı Şebbihaları tedavi eden Suriyeli aktivist Dr. Musab Azzaw, Şebbihalar ile ilgili çarpıcı bir tespitte bulunuyor. Dr. Azzaw, Şebbiha üyelerini canavara benzetiyor ve ekliyor; “Kaslı vücutları var. Vücutlarını geliştirmek için özel ilaçlar kullanıyorlar. Zeka seviyeleri çok düşük. Beni anlamaları için onlarla çocuklarla konuşur gibi konuşuyordum.” 
BM ŞEBBİHALARIN UTANÇ LİSTESİNE KOYDU
BM yayımladığı bir raporda, Suriye ordusu ve rejime bağlı Şebbiha milislerini, silahlı çatışmalarda çocukları istismar eden ve öldüren ülkelerin ordularının ve silahlı grupların bulunduğu 'utanç listesine' koydu.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından hazırlanan 'Silahlı Çatışmalar ve Çocuklar' konulu son raporda, ilk kez Suriye askeri güçleri, hükümet güçleri, istihbaratı ve rejime bağlı Şebbiha milisleri, toplam 52 ülke ve silahlı grubun bulunduğu listeye dahil edildi. Raporun Suriye ile ilgili bölümünde, “Mart 2011'den bu yana, Suriye'de çocuklara yönelik çok ciddi ihlallerin yapıldığı ve çocukların, Suriye askeri güçleri, istihbaratı ve rejime bağlı Şebbiha milisleri tarafından yapılan askeri operasyonlarda kurban oldukları” vurgulandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.