Sosyal Medya

Güncel

İZÜ'de Ümmet Konferansı: Mezhepçilik, Laiklik, Milliyetçilik ve Sömürgecilik ile Mücadele

''Müslüman Toplumların Fay Hatları: Mezhepçilik, Laiklik, Milliyetçilik ve Sömürgecilik ile Mücadele'' başlıklı konferans, İZÜ'nün İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi'nce (CIGA), 14-16 Ekim'de gerçekleştirilecek.''Müslüman Toplumların Fay Hatları: Mezhepçilik, Laiklik, Milliyetçilik ve Sömürgecilik ile Mücadele'' başlıklı konferans, İZÜ'nün İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi'nce (CIGA), 14-16 Ekim'de gerçekleştirilecek. 
 
20’DEN FAZLA AKADEMİSYEN KATILACAK
 
İslam dünyasındaki sorunları tartışmayı amaçlayan konferans kapsamında farklı ülkelerden 20'den fazla akademisyen bir araya gelecek. 
 
CİGA Koordinatörü Prof. Dr. Sami Al Arian, basına yaptığı açıklamada, Kolombiya Üniversite'sinden Prof. Dr. Joseph Massad ve Güney Afrika'dan Prof. Dr. Farid Esack'ın da katılımcılar arasında yer aldığını ifade etti.
 
Prof. Dr. Al Arian, katılımcıların "İslam dünyasında çatışmalara yol açan, mezhepçilik, laiklik, milliyetçilik, sömürgecilik ve dinin toplumdaki yeri'' konularını tartışacaklarını belirtti. 
 
Altı panelde dört farklı temanın tartışılacağını belirten Al Arian, ''Müslüman topluluklarda var olan birtakım sorunlar gerilimi artırıyor. Bizler de bu sorunları analiz edip anlamaya, çözüm üretmeye çalışacağız.'' sözlerini kullandı.
 
ARTAN MİLLİYETÇİLİK TEHDİDİNE ÇÖZÜM ARAYIŞI
 
Al-Arian, İZÜ'deki konferansta, İslami ülkelerinde özellikle Pakistan, Bangladeş ve Hindistan ile Arap dünyasında devam etmekte olan milliyetçilik sorununa çözüm üretileceğini vurguladı.
 
"Sömürgeciliğin Orta Doğu'ya Yerleşmesi" ve 'İsrail'in, Filistin'i işgali' gibi birçok meselenin üç gün boyunca tartışılacağını aktaran Al Arian, ''Katılımcılar, Müslüman dünyasındaki sorunların, tüm dünyaya barış ve huzuru getirecek bir şekilde çözülmesi gerektiği mesajını verecek.'' diye konuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.