Sosyal Medya

Dünya

Türkiye, ABD'yi Lahey'de yargılatacak!

ABD’nin terör örgütü DEAŞ ile mücadele gerekçesiyle terör örgütü PYD/PKK’ya verdiği silahların Afrin bölgesinde Mehmetçik’i hedef alması kamuoyunda infiale neden oldu.Türkiye, milli birliği ve bütünlüğümüzü hedef alan kanlı terör örgütü PKK/PYD’ye destek veren ABD’yi Uluslararası Adalet Divanı’na taşımayı planlıyor.

Konuyu bugün Posta gazetesindeki köşesine taşıyan gazeteci Nedim Şener, olası davada ABD'yi mahkum ettirecek delilin kendi senatosunda olduğunu vurguladı.

İşte o yazı;

- Aranan delil ABD Senatosu’nda

Türkiye, terör örgütü PKK’nın Suriye kanadı PYD/YPG’ye verdiği silahlar nedeniyle ABD hakkında dava açma hazırlığında. Bence geç bile kaldı.

Türkiye’nin Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na başvuracağı söyleniyor. Böyle bir dava açılırsa, teröristlere binlerce TIR dolusu silah veren ABD’nin, PYD/YPG ile PKK arasında bağlantı olmadığı iddiası tartışılacaktır.

Oysa PKK-YPG ilişkisi konusunda ABD yönetiminin elinde de raporlar var.

Aslında çok fazla delil aramaya gerek yok; 2016 yılı Nisan ayında ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi’nde Senatör Lindsey Graham’ın sorularını yanıtlayan dönemin ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, bu ilişkiyi kabul etmişti:

Senatör Lindsey Graham: PYD’yi hiç duydunuz mu?

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter: Evet duydum

Graham: Kim?

Carter: Kürt bir grup

Graham: YPG’yi hiç duydunuz mu?

Carter: Onları da duydum

Graham: Peki onlar kim?

Carter: Bir başka Kürt grup

Graham: PYD’nin silahlı kanadı değiller mi?

Carter: Evet öyle

Graham: Doğru mu?

Carter:Doğru, 2003 yılında kurulmuş sol görüşlü bir kürt siyasi parti

Graham: Eldeki raporlar PKK ile bağlantılı olduklarını ya de en azından önemli ilişkileri olduğunu gösteriyor doğru mu?

Carter: Evet

Graham: PKK Türk hükümeti gözünde bir terör örgütü değil mi?

Carter: PKK yalnız Türk hükümeti gözünde değil ABD hükümeti gözünde de terör örgütü

Graham: Peki Suriye’de PKK ile bu kadar yakın ilişkisi olan YPG’yi silahlandırdığımız için Türklerin bize kızgın olması şaşırtıcı mı?

Carter: Hayır değil, hayır değil senatör şunu kesinlikle belirteyim Türklerle bu konuda kapsamlı görüşmeler yaptık. Graham: Yani Türkler bunu sorun etmiyor mu?

Carter: Ediyor

Graham: Türkiye’den yeni döndüm. Bu konu onlar için bir sorun. Bunun dünyanın en aptalca fikri olduğunu düşünüyorlar. Ben de onlarla aynı fikirdeyim. Peki neden kızdı diye merak ediyorsanız, sebebi Suriye’de Türk hükümetiyle çarpışan bir terör örgütünü silahlandırmamız.

Sözün kısası ABD’yi mahkum ettirecek delil ABD Senatosu kayıtlarında.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.