Sosyal Medya

Dünya

ABD'nin BM temsilcisinden İsrail itirafları

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley katıldığı bir programda itiraf niteliğindeki açıklamaların altına imzasını attı. Haley, İsrail'in bekçisi olduğunu belirtti.ABD ile İsrail el ele vererek yeni bir düzen inşa etmeye, kapalı kapılar ardında yapılan anlaşmalar ile geleceği yönetmeye çalışıyor. Bu kirli ittifak ilk olarak kendini Kudüsmeselesinde gösterdiyse de, mart ayında ABD'de gerçekleşen bir Yahudi lobisi toplantısında bu işin daha da öncesinin olduğu ortaya çıktı.

FİLİSTİN'E TEKME

Birleşmiş Milletler'deki (BM) Kudüs oylaması öncesi üye ülke diplomatlarına üstü örtülü tehdit mesajları gönderdiği iddiasıyla gündeme gelen ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley'in bir Yahudi lobi kuruluşunun toplantısında BM'de Filistin konusunda girişimleri engellerken, İsrail aleyhine teklifleri "topuklu ayakkabılarıyla tekmeleyip geri gönderdiğini" söylediği ortaya çıktı.

ABD'nin BM temsilcisinden İsrail itirafları

YAHUDİ KURULUŞUNDA İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

Mart ayında ABD'deki en büyük Yahudi lobi kuruluşu AIPAC'ın bir toplantısına katılan Haley, BM'deki Filistin konusundaki girişimleri engellemek için nasıl "eşik bekçiliği"yaptığını, bir diplomata yakışmayacak, taşkın bir üslupla anlattı.

AIPAC'ın Youtube kanalından yayınladığı videoda toplantının sunucusunun Haley'i salondaki kalabalığa takdim ederken, "Birleşmiş Milletler dünyada İsrail'in sürekli ve haksız şekilde saldırıya uğradığı az sayıda yerden biri. İşte şimdi huzurlarınıza gelecek olan kadın bu durumu değiştirmekte son derece kararlı." ifadelerini kullandığı duyuluyor.

ABD'nin BM temsilcisinden İsrail itirafları

"BOŞUNA TOPUKLU AYAKKABI GİYMİYORUM"

Sunucunun takdiminin ardından kalabalığı selamlayarak sahne gelen Haley, videonun devamında bir diplomata yakışmayacak üslupla BM'de İsrail çıkarlarını savunmak için neler yaptığını ve yapacağını anlatıyor.

Haley, BM'deki rolünü şu sözlerle tarif ediyor: "Ben niye topuklu ayakkabı giyiyorum? Moda diye değil. Yanlış bir şey gördüğümde tekmeleyip geri göndereyim diye."

Bu sözlerin ardından ABD'li diplomat BM'deki en üst düzey organlardan birinin başına Filistin kökenli birinin getirilmesi önerildiğinde nasıl karşı çıkarak atamayı önlediğini vurguluyor. Haley'in sözleri seyircilerden alkış alıyor.

"İSRAİL'İ İTHAM DEVRİ KAPANDI"

Haley, Princeton Üniversitesi Hukuk Profesörü Richard Falk'un BM için hazırladığı ve İsrail'i Filistin halkına "apartheid rejimi" uygulamakla suçlayan raporun geri çekilmesindeki rolünü ise şu sözlerle anlatıyor:

"Sonra bizi bir kez daha sınamaya kalktılar. Şu Falk raporu denen aptal rapor ortaya çıktı. Adamın kim olduğunu bilmiyorum, amacı ne onu da bilmiyorum, ama ciddi sorunları olduğu belli. (...) Raporu görünce ilk yaptığımız şey Genel Sekreteri aramak oldu. Aradık dedik ki, 'Bu tamamen zırvalık. Bunu geri çekmek zorundasınız.' Bunun üzerine Genel Sekreter derhal raporu geri çekti ve raporu yayınlayan komisyonun direktörü de istifa etti."

Haley, bundan böyle BM'de İsrail aleyhine suçlamaların kolaylıkla dile getirilemeyeceğini vurgulayarak, "İsral'i itham etme devri kapanmıştır." ifadelerini kullanıyor.

ABD'nin BM temsilcisinden İsrail itirafları

TRUMP'IN KİŞİSEL MESELESİ

BM Temsilcisi Haley'nin, perşembe günü BM Genel Kurulu'nda yapılacak Kudüs oylaması öncesi üye ülkelerin diplomatlarına e-posta göndererek "karara karşı oy kullanmamaları" konusunda "üstü kapalı tehdit ettiği" öne sürülmüştü.

Haley'in, e-posta mesajında "Oyunu vermeyi düşünürken Başkan'ın ve ABD'nin bu oyu kişisel bir mesele olarak algıladığını bilmeni istiyorum." notunu düşmesi dikkat çekmişti.

ABD'nin BM temsilcisinden İsrail itirafları

TARTIŞMALI GÜVENLİK KURULU

Önceki gün ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) Mısır'ın sunduğu Kudüs tasarısıyla ilgili oylamada, 15 üye arasında aleyhte oy kullanan tek ülke olarak yalnız kalmıştı. BMGK'de yapılan ve ABD'nin veto ettiği Kudüs oylamasında konseyin 15 üyesinden 14'ünün lehte oy kullanması, ABD'nin tek taraflı Kudüs kararının uluslararası kamuoyunda destek bulmadığını ortaya koymuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.