Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan: Faşistsiniz, faşist

Avrupa ülkelerine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunlara 'faşist', 'Nazi' dediğimiz zaman beyler rahatsız oluyor. Camilerimizin duvarına gamalı haç işaretlerini koyan siz değil misiniz? Camilerimizi yakıp yıkmadınız mı? NSU davasını bir kenara koyabilir miyiz? Faşistsiniz, faşist" dedi.İstanbul Gaziosmanpaşa'daki toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son günlerde Türkiye'nin gerginlik yaşadığı bazı Avrupa ülkelerine tepkisini sürdürdü. Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanına 'diktatör' diyeceksin, bunlara 'faşist' dediğimiz zaman beyler rahatsız oluyor, 'Nazi' dediğimiz zaman rahatsız oluyor. Bak belgeyle konuşuyorum. Camilerimizin duvarına gamalı haç işaretlerini koyan siz değil misiniz? Onlara karşı verilmiş bir mücadeleniz var mı? Camilerimizi yakıp yıkmadınız mı? Solingen faciasını biz bir kenara koyabilir miyiz? NSU davasını bir kenara koyabilir miyiz? Hâlâ çözmediniz , hâlâ sürüncemede bekletiyorsunuz. Faşistsiniz, faşist" dedi.

"Siz, bizi üzüyor musunuz, üzüleceksiniz"

Cumhurbaşkanı'nın konuşmasından satır başları şöyle:

"Kendi ülkesinin Cumhurbaşkanına karşı Avrupa'da terör örgütleri pankartlarla, resmin yanıbaşına silah koyuyor ve onların solak partileriyle oradaki terör örgütü, beraber yürüyorlar. Neresi burası? İsviçre, Hollanda, Belçika, Almanya. Bunları da söylediğimiz zaman beyefendiler rahatsız oluyor. Rahatsız olmayın, 'men dakka, dukka.' Siz, bizi üzüyor musunuz, üzüleceksiniz."

"Kimsenin düşmanı değiliz, kimseye husumetimiz yok"

"Türkiye'nin bölgesinde yürüttüğü mücadele; hem buradakilerine ve bütün bu çevredeki kardeşlerimize yardım etmek hem de kendi güvenliğini sağlamak içindir. Açık konuşuyorum; her kim Türkiye'nin 'Suriye'de ne işi var' diyorsa ülkemizin kötülüğünü istiyordur. Her kim 'Irak'la niye bu kadar ilgileniyoruz' diye soruyorsa Türkiye'nin fenalığını düşünüyordur. Her kim 'Avrupa'daki gelişmelere niçin müdâhil oluyorsunuz' diyorsa kesinlikle milletimize husumeti vardır. Buradan komşularımıza ve oralardaki güçlere, özellikle de Avrupa ülkelerine, Avrupa'ya, Rusya'ya bir mesajım var; biz kimsenin düşmanı değiliz, bizim kimseye husumetimiz yok. Tam tam tersine her ülkeyle, her toplumla mümkün olan en iyi, en ileri, en samimi siyasi, ekonomik, sosyal ilişkiler kurmak, geliştirmek istiyoruz."

'İdam geri gelsin' diyenlere yanıt

"Önce 16 Nisan’ı bir halledelim. 16 Nisan’ı hallettikten sonra; Kılıçdaroğlu ne diyor, ben idamdan yanayım diyor. Sayın Bahçeli zaten açıkladı. Sayın Yıldırım da zaten idama asla aykırı davranamaz. Öyleyse bana geldiğinde ben de, bu Meclis yasa teklifi bana geldiğinde bunu onaylarım."

Kaynak: Al Jazeera, AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.