Sosyal Medya

Coğrafyamız

İran iç siyasetinde kriz büyüyor

İran'da muhafazakar kanat ile reformcular arasındaki uçurum iyice açılıyor. Rejim ciddi siyasi kriz ile karşı karşıya.İran'ın Meşhed kentinde yaşanan son gelişmeler ve dini lider Hamaney ve İran'da Devletin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Rafsancani'nin de tarafları olduğu tartışmalar, ülkedeki rejim krizinin büyümekte olduğunu gösteriyor.

RUHANİ'NİN YARDIMCISI'NA "CUMA İMAMLARI" ENGELİ

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin yardımcısı Ali Mutahari'nin Meşhed'de düzenleyeceği konuşma Meşhed Cuma İmamları Cemaati'ne yakınlığı ile bilenen savcılık makamı tarafından iptal edildi.

Yetkiler, 20 Kasım Pazar günü yapılması planlanan ancak Meşhed savcılığı tarafından iptal edilen konuşmanın on gün önceden kararlaştığını açıkladı.

"IŞİD GİBİ HAREKET EDİYORLAR"

Ali Mutahari Cumhurbaşkanı Ruhani'ye bir mektup yazarak yaşanan olayları anlattı ve savcılık tarafından yapılan uygulamayı "IŞİD gibi hareket ediyorlar" şeklinde tanımladı.

Mutahari mektubunda Ruhani'ye "Yapacağım konuşma Meşhed Savcılık makamının aldığı bir mektup üzerine iptal edildi. İnşaallah bu mektup Meşhed Cuma İmamları Cemaati tarafından yazılmamıştır. Konunun savcı ve Cuma İmamları'nın lideri ile ilgili olmasından şüpheleniyorum. Razavi Horasan Vilayeti'nin valisi genel vali mi, savcı mı yoksa Cuma İmamları'nın lideri mi? Lütfen bu konuda bizi aydınlatın. Hepsinden öte savcının bu meseledeki rolü nedir?" dedi.

"SAVCI, VİLAYET GÜVENLİK KONSEYİ'NİN İŞİNE KARIŞMIŞTIR"

İçişleri Bakanlığı sözcüsü konuyu Meşhed Savcısı'nın Vilayet Güvenlik Konseyi'nin işlerine müdahale etmesi şeklinde tanımladı.

Bakan, siyasi meselelerden sorumlu yardımcısına konuşmanın iptali ile sonuçlanan olayları soruşturulmasını emretti.

HAMANEY TARAFTARLARI 'İPTAL'E DESTEK VERDİ

İran dini liderli Hamaney'e yakınlığı ile bilinen Molla Lutfi, Ali Mutahari'nin konuşmasının iptalini destekleyerek "Konuşmaya karşı bir şey yapılmasaydı, gençler çok daha şiddetli bir karşılık verecekti" dedi.

ILIMLI MUHAFAZAKAR VE REJİM MUHALİFİ MUTAHARİ

Cumhurbaşkanı Ruhani'nin yardımcısı ve reformcuların desteklediği Ümit Partisi üyesi Ali Mutahari, İran'da ılımlı muhafazakar bir siyasetçi olarak tanınıyor.

Mutahari son yıllarda dini lider Hamaney de dahil olmak üzere İran rejimine getirdiği sert eleştirilerle siyaset sahnesinde ön plana çıktı.

2011 yılının Şubat ayından beri ev hapsinde tutulan muhalif siyasetçiler Musavi, Karrubi ve Rahneverd'in de aralarında bulunduğu siyasi tutukluların serbest bırakılmasını savundu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');