Sosyal Medya

Sağlık

Kurban Bayramı'nda bu hastalığa dikkat! Ölümcül...

Kurban Bayramı'ndan kist hidatik hastalığına karşı önemli bir uyarı geldi.Kurban Bayramı'ndan hayvanların kesiminin ardından bazı tehlikeler de mevcut. Bu konuda hayati bir uyarı geldi. Kesimi yapılacak olan hayvanların sakatatlarının kontrolsüz olarak etrafa atılması insanlar üzerinden ölümcül olabilecek olan kist hidatik hastalığına neden olabiliyor.

HASTALIĞI İLK OLARAK MEMİŞOĞLU'NUN ÖLÜMÜ İLE DUYDUK

Kurban Bayramı'nda dikkat çekilen hastalığı Türkiye ilk kez iki sene önce İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Zafer Memişoğlu’nun 24 yaşındaki oğlu Ali Berhan Memişoğlu’nun ölümüyle duydu. Bu hastalık için önlem alınması gerekiyor.

'HASTALIK ÜLKEMİZDE SIKLIKLA GÖRÜLÜYOR, ÖZELLİKLE BÜYÜKBAŞ...'

Kist hidatik hastalığıyla ilgili olarak önemli uyarılarda bulunan Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Kalaycı şunları söyledi:

Hastalık ülkemizde sıklıkta görülüyor. Özellikle büyükbaş hayvancılığın yapıldığı bölgelerde dikkat çekici oranda. Kurban Bayramı gibi kontrolsüz ve yaygın hayvan kesiminin çok olduğu dönemlerde daha da dikkatli olmak zorundayız. Hayvan hareketlerinin fazla olması, hayvanların taşınmaları bu hastalığın yayılma riskini artırmaktadır.

'HASTALIK PARAZİTİNİ KÖPEK, TİLKİ, KURT GİBİ ET YİYEN HAYVANLAR TAŞIYOR'

Hastalık kaynağı olarak parazitlerin köpek, tilki, kurt gibi et yiyen hayvanlar olduğunu söyleyen Kalaycı, özellikle köpeklere dikkat çekerek şu uyarılarda bulundu:

'KÖPEKLERE DİKKAT ETMELİYİZ'

Köpeklere dikkat etmeliyiz. Parazit köpeklerin ince bağırsaklarında yaşar. Hastalık köpek dışkısı ile atılan yumurtalar ile insana bulaşır yumurtalar çok dayanıklıdır. Toprakta ve soğukta bir yıl kadar canlı kalabilirler.

'AĞIZ YOLUYLA GEÇİYOR'

Dışkıyla atılan yumurtalar hayvanların ayakları, arazi eğimi, rüzgâr ve yağmurla yayılırlar. İyi yıkanmamış sebze ve meyveler ya da köpeğin tüylerine bulaşmış gözle görülemeyecek kadar küçük yumurtaların ele yapışması sonucu ağız yoluyla geçtiğini bilmeliyiz.

'YEŞİLLİKLERDE DE RİSK VAR'

Köpeklerin dışkısı ile kirlenmiş suların içilmesi, köpek dışkısı ile kirlenmiş çiğ yenen roka, marul, nane, maydanoz gibi yeşillikler riskli. Özellikle toprakla uğraşan kişilerin de ellerinin temizliğine özen göstermemesi sonucu aynı şekilde besinlerle yumurtaları almaları olasıdır. Temizlik kurallarına dikkat edilmeli, kurban satın alırken küpeleri olanların tercih edilmesi gerekli. En önemlisi riskli sakatatların derin bir yere gömülmesi, kedi köpek gibi hayvanlara pişmeden kurban etlerinin verilmemesi önleyici tedbirler arasında.

 

Kaynak: Milliyet

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.