Sosyal Medya

Güncel

Irak ordusu IŞİD'in elindeki havaalanını ele geçirdi

Irak ordusu, Musul kentinin güneyindeki Geyare Askeri Havaalanı'nı kontrol altına aldıIrak ordusunun, IŞİD'in elinde tuttuğu Musul kentinin güneyindeki Geyare Askeri Havaalanı'nı kontrol altına aldığı bildirildi.

Ninova İl Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkanı Muhammed İbrahim AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak ordusuna bağlı birliklerin bu sabah Musul'a 60 kilometre uzaklıktaki Geyare kasabasına farklı cephelerden saldırdığını belirtti. İbrahim, söz konusu operasyonla stratejik öneme sahip Geyare Askeri Havaalanı'nın IŞİD'ten geri alındığını ifade etti.

Musul'un güney cephesinde ayrıca büyük bir alanın IŞİD'ten kurtarıldığını aktaran İbrahim, operasyona katılacak helikopterlerin bundan sonra geri alınan askeri havaalanına ineceğini söyledi.

Havaalanının geri alınmasıyla Geyare kasabasının IŞİD'ten kurtarılmasının da kolaylaşacağına dikkati çeken İbrahim, askeri havaalanının Musul kent merkezinin geri alınması için de büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Irak Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi, 12 Haziran'da yaptığı açıklamada Musul'u kurtarma operasyonunun ikinci aşamasının başladığını duyurmuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.