Sosyal Medya

Güncel

Beypiliç Genel Müdürü: GDO'lu Ürünler Daha Sağlıklı(!?)

Beypiliç Genel Müdürü ve Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR DER) Başkanı Sait Koca, GDO'nun daha sağlıklı olduğunu, bu GDO'lu ürünlere alışılması gerektiğini söyledi.Beypiliç Genel Müdürü ve Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR DER) Başkanı Sait Koca, GDO'nun daha sağlıklı olduğunu, bu GDO'lu ürünlere alışılması gerektiğini söyledi.

DHA'da yer alan habere göre Türkiye’deki beyaz et sektörünün önde gelen firmalarından Beypiliç tarafından Abant Tabiat Parkı’nda bulunan Abant Palace Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Koca, “Bütün dünyada GDO gerçeği var. Buna alışmak lazım. GDO’lu üretim sürekli artıyor. GDO’lu üretim anlatılan gibi çok fazla verim almak için, dünyadaki açlığı bitirmek için falan da değil. Daha sağlıklı ürün elde etmektir. GDO’nun bir sürü artıları var. Zaman zaman sektör hakkında medyada ortaya çıkan olumsuz söylemlerin gerçeklerle alakası yok. Tüketiciler kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler yüzünden boş yere piliç etinden soğuyor” dedi.

Milliyet'te yer alan bir habere göreyse konuyla ilgili olarak araştırma yapan sağlıkçılar, "son yıllarda üretilen GDO’lu gıdalara sadece belli böcekleri ve haşeratları öldürdükleri öne sürülen bakterilerin" eklendiğini "ancak bu bakterilerin, zararsız bal arılarında toplu ölümlere yol açtığını" tespit ettiler. "Dünya genelindeki arı nüfusunun yarı yarıya azaldığı" iddialarının GDO'lu ürünlerle doğrudan ilgisi olduğu belirtiliyor.

Dr. Eser Alptekin'e göre "Eğer GDO’lu ürünlerin üretimine sınırlama getirilemezse tarımsal çeşitlilik ortadan kalkacak ve tek tip ürünler piyasaya hakim olacak. GDO’lu ürünleri tüketen kişilerde antibiyotik direnci de artacak. GDO’lu ürünlerdeki toksinler, birçok yararlı kuş ve böcek türlerinin özellikle arıların yok olmasına devam edecek. Ürünlerin en önemli yan etkileri arasında kısırlık da yer alıyor. Bu durum, başlı başına insan ırkına karşı bir tehdit."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.