Sosyal Medya

Sağlık

Bağımlılıkla mücadelede yeni adımlar

Hükümet, uyuşturucu bağımlılarının tedavisi önündeki engelleri kaldırmak için yeni adımlar atıyor. Buna göre tedavi için başvuranların isim bildirme zorunluluğun kaldırılması ve sosyal güvencesi olmayanların da başvuru yapabilmesi planlanıyor.Başbakan Vekili Numan Kurtulmuş, kendi başkanlığında yapılan Uyuşturucu İle Mücadele Yüksek Kurulu Toplantısı öncesinde konuştu. Kurtulmuş, tedavi için başvuranların isim bildirme zorunluluğun kaldırılması ve sosyal güvencesi olmayanların da başvuru yapabilmesi için yasal değişiklikler yapılacağını açıkladı. Kurtulmuş şunları söyledi:

"Kişilerin tıbbi tedaviye çekinmeden başvurabilmesi amacıyla, TCK'nın 279 ve 280'inci maddelerinde belirtilen Sağlık Personelinin Bildirim ve İhbar Yükümlülüğünün Kaldırılmasına Dair Kanun Teklifi hazırlığına başlanmıştır. Uyuşturucuyla bir türlü tanışmış olan insanlar, uyuşturucu tedavisi bakımından isimleri bildirilme zorunluluğu olduğu için bundan sakınıyorlar, kimliklerinin ortaya çıkmasını istemiyorlardı. Bu yasal değişikliği en kısa zamanda yaparak, önemli bir adımı atmış olacağız...

Kurtulmuş, ayrıca madde bağımlılarının, prim ödeme gün sayısı veya prim borcu bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, bağımlılıkla ilgili sağlık hizmetlerinden yararlanması amacıyla kanuni değişiklik önerisi hazırlandığını bildirdi.

Kaynak: AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.