Sosyal Medya

Coğrafyamız

PYD'den ABD'ye arazi kıyağı

ABD, Suriye'de terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kontrolündeki Kobani'deki üs çalışmasını sürdürüyor.ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kontrolündeki Kobani'de (Ayn el-Arab) kurduğu ikinci üssün arazisini, örgüt aracılığıyla 2 milyon 100 bin yerine 750 bin dolara mal etti.
 
AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Kobani'nin güney kırsalındaki Sehbet köyünde ABD'nin askeri üs çalışması devam ederken, köyden 20 kilometre uzaklıktaki Harab Işk köyünde de askeri helikopter pisti için arazi satın alındı.
 
PYD ARACILIĞIYLA MALİYETİ AZALDI
 
ABD'nin Harap Işk'da 300 dönüm arazi satın aldığını söyleyen kaynaklar, arazinin bir dönümünün değeri 3 milyon 500 bin Suriye lirası (7 bin dolar) iken, ABD'nin PYD aracılığıyla bir dönümü 1 milyon 250 bin Suriye lirasına (2 bin 500 dolar) mal ettiğini anlattı. Buna göre ABD, Kobani'deki ikinci üssünün arazisini 2 milyon 100 bin dolar yerine 750 bin dolara mal etmiş oldu.
 
Kaynaklar ayrıca, PYD'nin ABD üssü için pist arazisi çevresindeki 100 hektarlık alana da el koyarak, arazinin toplam büyüklüğünü 400 dönüme çıkardığını ifade etti.
 
Türkiye sınırına 21 kilometre mesafede yer alacak yeni üs, Kobani ve Fırat nehrinin arasında yer alması açısından önem taşıyor. Yeni üs, Kobani'nin 43 kilometre güneyi, Fırat nehrinin de 27 kilometre doğusunda bulunuyor.
 
DAEŞ'e karşı operasyonlarda Türkiye'deki İncirlik Üssü'nden istifade eden ABD, Haseke'nin kuzeydoğusundaki Rümeylan ilçesinde Ekim 2015'te benzer bir üs çalışması başlatmıştı. Rümeylan üssü şimdilik sadece helikopter inişleri için uygun durumda.
 
ABD'nin ikinci hava üssü çalışmaları ilk kez 7 Mart'ta gündeme gelmişti. ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri üs inşası haberlerini doğrulamamıştı.
 
PKK'DAN PYD'YE İKMAL
 
Öte yandan, PKK'nın Halep'in güneyindeki Şeyh Maksud'u büyük ölçüde kontrol eden PYD güçlerine destek için 150 militan gönderdi.
 
Militanlar, Türkiye sınırında PYD kontrolünde olan Afrin'den, rejim kontrolündeki Nubul ve Zehra beldelerine, oradan da rejim kontrolündeki yolları izleyerek Şeyh Maksud'a ulaştı.
 
Halihazırda Şeyh Maksud'da PYD ve muhalifler arasında çatışmalar sürüyor. Beşşar Esed yönetimiyle yakın işbirliğini sürdüren PYD, Şeyh Maksud'un güneyindeki Kastello yolunu keserek, Halep merkezdeki muhaliflerin İdlib ile bağlantısını koparmayı hedefliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.