Sosyal Medya

Yaşam

Yüzde 90 görme engelli kameraman

Eskişehir'de yaşayan 49 yaşındaki İsmail Ünal kamerayla tanıştığı anda başlayan büyük tutkusunu her şeye rağmen sürdürdü.Askerden döndükten sonra Behçet hastalığına yakalanan Ünal,kendisine artık bu işi yapamazsın diyenlere inat yüzde 90 görme kaybıyla kameramanlık yapıyor.49 yaşında olan İsmail Ünal, 1988 yıllarında ilk kez gördüğü kameraya adeta aşık oldu. Bir süre kamera kullanan Ünal, daha sonra vatani görevini yapmak için askere gitti. Askerden döndükten sonra Behçet hastalığına yakalanan Ünal’ın gözlerinde yüzde 90 görme kaybı yaşandı. Çevredekilerin, ‘artık bu işi yapamazsın’ demelerini dikkate almayan Ünal, azimle çalışarak aşık olduğu kameralara yeniden tutunmaya başladı. Çok geçmeden kameralarla tekrar iç içe olmaya başlayan İsmail Ünal, günden güne düğünlerde kameramanlık yaptı. Gittikçe daha da başarılı işlere imza atan kameraman Ünal, birçok önemli belgesellerin de çekimlerini de üstlenerek, ‘artık bu işi yapamazsın’ diyenleri utandırdı.

 “Gözlerimi kaybetsemde bu işi yaparım''

Kamera ile 1988’li yıllarda tanıştığını söyleyen Ünal, o zamanlar bu işi yapmaya karar verdiğini söyledi. Askerden sonra yaşanan olaya rağmen bu işi yapmaya devam ettiğini söyleyen Ünal,“Ben askerden sonra Behçet hastalığı geçirdim. Ondan sonra gözlerimi kaybetmeye başladım. Kendi kendime 'gözlerimi kaybetsem de ben bu işi yaparım' diyerek tekrar bir inat ile başladım. Behçet hastalığını geçirdikten yüzde 90 görme engelli oldum. Bu işi sevdiğim için başarıya ulaştım. Beni tanıyan herkes başarılı olduğumu söylüyor, ama ben kendi başarımı bilemiyorum” dedi.

“Az da olsa karanlık ormanlarda zorlanıyorum''

Genelde şenlik, düğün ve belgesel tarzı çekimler yaptığı söyleyen Ünal, sadece karanlık ortamlarda zorlandığını anlattı. Kameraman İsmail Ünal şöyle devam etti:

“Bana çok az engel olan tek şey sadece karanlıkta çekim yapmak. Ama şenliklere gittiğim zaman oradaki aydınlatmalar bana yetiyor. Gece karanlıkta da çekimler yapıyorum. O kadar belgesel çektim, o kadar programlar yaptım, pek fazla engelle karşılaşmadım. Çünkü işimi seviyorum.”
Engelli bireylere de mesaj veren Ünal, “Engelliler, bedensel engelli de olsa, görme engelli de olsa bütün engelliler dışarı çıksınlar sevdiği işi yapsınlar. Ben bu işi yaklaşık işte bir 30 seneden beri yapıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: İHA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.